Радио-телевизија Србије у копродукцији с Министарством одбране и Војнофилмским центром „Застава филм“ почела је снимање документарно-играног филма о борбама на Кошарама и Паштрику 1999. године.
Филм ће бити емитован на двадесетогодишњицу НАТО бомбардовања као захвалност свима који су штитили границу отаџбине током 1999. године, али и почаст онима који су дали животе за одбрану земље.
У документарно-играни филму који се снима у копродукцији Радио-телевизије Србије и Министарства одбране Републике Србије, хронолошки ће бити испраћена дешавања од напада на караулу Кошаре 9. априла 1999. године, уз осврт на догађаје на Косову и Метохији који су им претходили годину дана раније, па све до потписивања Кумановског споразума јуна 1999. године.
У борбама против припадника ОВК и албанске војске, које је подржала НАТО авијација, живот је изгубило 108 припадника југословенске армије.
На линији фронта од неколико километара дуж границе, наши војници успјели су да зауставе непријатеља и спријече продор на Косово и Метохију.
Ауторка Слађана Зарић је навела и да је до сада разговарала са 70 учесника борби – на основу свједочења некадашњих војника, официра, медицинског особља, као и сниматеља и новинара, биће снимљене реконструкција и драматизација појединих догађаја како би се, уз архивски материјал, приказали догађаји од 9. априла до 14. јуна 1999. године.
Очекује да филм буде приказан на 20. годишњицу НАТО бомбардовања.
Министар одбране Србије Александар Вулин сматра да је битка на Кошарама и Паштрику „најхрабрије и најлепше лице наше војске“.
„Најтрагичније мјесто, мјесто истине и мјесто гдје се показало да упорност, тврдоглавост, жилавост и вештина наше војске немају премца“, оцијенио је Вулин.
Према његовим ријечима, војници који су учествовали у борбама на Кошарама и Паштрику 1999. показали су велику храброст, а та битка је „деценијама касније показала велики кукавичлук и срамоту наших политичара“ који су о томе ћутали скоро 20 година.
Извор: in4s.net