Шести пут у историји савремене Русије у Кремаљском дворцу у Москви одржаће се инаугурација изабраног председника, којој ће присуствовати око пет хиљада званица.
Инаугурацији ће присуствовати чланови Владе Русије, депутати Државне думе и чланови Савета Федерације, судије Уставног суда, представници федералних органа власти, као и науке, уметности и културе, а такође и чланови предизборног штаба Владимира Путина.
Церемонија инаугурације заказана је за 7. мај. За већину Руса то није било изненађење, јер је Путин на тај датум ступио на дужност и 2000, 2004. и 2012. године. Штавише, и инаугурација Дмитрија Медведева 2008. године одржана је 7. маја.
Ипак, за разлику од претходних година, према писањима руских медија, овогодишња инаугурација би могла да прође без традиционалног проласка председничке поворке улицама Москве.
На прошлим инаугурацијама Путин је до Кремља стизао аутомобилом са почасном пратњом Федералне службе обезбеђења (ФСО).
Раније се говорило да ће ове године председник московским улицама проћи у аутомобилу пројекта „Кортеж“ и да је неколико лимузина, седана и комбија конструисаних у оквиру тог пројекта већ предато ФСО, али извори тврде да би ове године та пракса могла да изостане.
Пре шест година је прелазак из Белог дома у Кремљ имао симболичко значење — Путин је напустио место премијера и заузео место председника земље. Овог пута, Путин не мења радно место.
Инаугурација ће се одржати у Андрејевској сали Великог Кремаљског дворца, а свечана церемонија ће почети неколико минута пре 12 сати по московском времену. Званично, председник ступа на дужност тачно у подне.
У тој сали изабрани председник Руске Федерације ступа на дужност традиционално од 2000. године, док је први председник Русије Борис Јељцин то чинио у Конгресној сали Кремаљског дворца.
Изабрани председник стиже у Кремљ неколико минута уочи почетка свечане церемоније, пролази кроз Георгијевску и Александровску салу и пење се на подијум Андрејевске дворане, где се већ налазе председник Уставног суда и шефови оба дома парламента. Затим, изабрани председник земље полаже заклетву, стављајући своју десну руку на Устав.
Одмах после полагања заклетве, у Кремљу ће се зачути химна Русије, а застава председника државе завијориће се над куполом изнад Сената.
Нови председник ће одржати свечани говор и уз песму Михаила Глинке „Нек се слави“ изaћи на Саборни трг Кремља, где ће му салутирати Кремаљски пук.
Председнички знак, који је симбол власти у РФ, већ је спреман за инаугурацију Владимира Путина, а на полеђини је угравирано име председника и година ступања на дужност. Централна фигура Знака је велики крст ордена „За заслуге пред Отаџбином“. Крст је направљен од чистог злата, највишег квалитета.
„Имао сам прилику да будем на инаугурацији, а неколико других сам гледао и на телевизији и не очекујем велике промене. Постоји одређени протокол који је већ утврђен — биће речи о унутрашњој политици, али сигуран сам да никакве бомбастичне промене не треба очекивати. Први пут ће бити позвани представници младих и волонтери који су учествовали у Путиновој предизборној кампањи — и то ће бити новина за оне људе који увек присуствују тој свечаности. Али Путин неће од инаугурације правити представу и шоу ’устоличења на трон‘ — то је само свечан, формалан догађај, као и увек досад“, рекао је за Спутњик Георгиј Фјодоров, председник Центра за социјална и политичка истраживања и члан Грађанске коморе Русије.
Експерт истиче да не очекује нову „антипутиновску кампању“ на Западу због инаугурације Владимира Путина.
„Ако говоримо о реакцијама у свету, упркос очигледној антипутиновској кампањи, те реакције ће бити умереније и уздржаније, јер постоји дипломатски протокол, који се увек поштује, без обзира на то како се граде односи са овом или неком другом земљом“, додао је Фјодоров.
Церемонију инаугурације преносиће и руски државни канали, а ту свечаност традиционално уживо прате милиони Руса.
Подсетимо, Владимир Путин је са више од 76 одсто гласова убедљиво тријумфовао на председничким изборима у Русији, 18. марта, чиме је добио четврти мандат.
Извор: sputniknews.com