Међу најскупљим материјама на свету, злато се налази на дну наше листе…
Прво место на нашој листи заузима суптстанца која практично не постоји, мада се научници куну у њу, њена цена је као и она сама теоријска, друго место заузима метал, кратког животног века, који је откривен средином прошлог века.
Међу најскупљим супстанцама, нашло се и неколико забрањених супстанци…
16. Злато (56 долара/г)
Златне легуре користе се у изради накита, украса, кованица, у стоматологији, итд. Због својих изузетних својстава (добар проводник топлоте и струје, одбија инфрацрвено зрачење) користи се у индустрији, изради свемирских летјелица, телескопа, итд.
14. Родиум (58 долара/г)
Присутан у изразито малим количинама у природи. Због изузетне јачине, издржљивости, отпорности на корозију и других својстава, користи се у индустрији.
13. Платина (60 долара/г)
Платина има јединствена хемијска и физичка својства због којих је незамјењива у индустрији. Сматра се једним од најфинијих метала за израду накита. Преко 20% свих комерцијалних предмета садржи платину или су произведени уз помоћ платине.
12. Метамфетамин (100 долара/г)
Снажна синтетичка дрога, изузетно адиктивна. Изазива дуготрајан ефекат еуфорије код корисника.
11. Рог носорога (110 долара /г)
Од давнина се користи у традиционалној кинеској медицини у справљању еликсира за лијечење грознице и болести јетре. Забраном трговине рогом носорога и сузбијањем лова на носороге, драстично је смањена понуда и потражња.
10. Хероин (130 долараг)
Хероин се добија из морфина, природне супстанце која се изолује из сјемена мака. Изузетно је адиктиван. Најчешће кориштена дрога и најбрже изазива реакцију од свих опијата.
9. Кокаин (215 долара/г)
Кокаин је најснажнија дрога природног поријекла. Екстрахује се из лишћа биљке Ерyтхроxyлон цоца, која расте у Јужној Америци. Цоца-Цола је првобитно садржала девет милиграма кокаина по чаши. Овај састојак је уклоњен 1903. године, али пиће и даље садржи арому коке.
8. ЛСД (3000 долара/г)
Полусинтетичка психоделична дрога, ушла у употребу 70-их година прошлог вијека.
7. Плутониум (4000 долара/г)
Плутониум је радиоактивни метал из групе актиноида. Због високог степена радиоактивности смртоносан је за човјека чак и у минималним количинама. Опаснији је од уранијума због мање критичне масе.
6. Паинит (9000 долара/г)
Већина људи није никада чула за Паинит, за који се вјерује да је најраритетнији драги камен на свијету, што не значи да је и најљепши. Постоји тек неколико стотина обрађених комада.
5. Тафеит (20 000 долара/г)
Тафеит може бити љубичаст или црвен. Једини је драги камен откривен преко обрађеног драгуља, 1945. године.
4. Тритиум (30 000 долара/г)
Тритиум је радиоактивни облик хидрогена који се користи у научним истраживањима, фузијским реакторима и генераторима неутрона.
3. Дијамант (55 000 долара/г)
Дијамант је алотроп карбона. Познат је по својим супериорним физичким својствима због јаке ковалентне везе међу атомима. У идустрији и науци се у користи у алаткама за сјечу и брушење.
2. Калифорнијум 252 (27милиона долара/г)
Радиоизотоп 252Цф је интензивни емитер неутрона који се користи у комерцијалне сврхе као поуздан и јефтин извор неутрона за анализе угља, цемента, минерала, детекцију експлозива и мина, у неутронској радиографији, нуклеарним испитивањима, итд.
1. Антиматерија (6,25трилиона долара /г)
У физици честица, антиматерија је материјал који се састоји од античестица, које имају исту масу као честице обичне материје, али имају супротан набој. Сусретом честица и античестица долази до међусобног поништавања, уз ослобађање гама зрака и енергије.
Извор: Националист