Одбрана некадашњег команданта Главног штаба Војске Републике Српске генерала Ратка Младића затражила је од суда у Хагу да одобри његово превремено условно пуштање на слободу, по убрзаној основи, због његовог тешког здравственог стања, наводи се у саопштењу Суда.
У поднеску Драгана Иветића, главног правног саветника Ратка Младића, који је упућен судији Грасијели Гати Сантани, наводи се да, иако медицинска служба притворске јединице у Хагу није у могућности да да дефинитивну прогнозу о трајању живота Ратка Младића, постоје јасни знаци да се Младић налази у терминалној фази болести.

„Таква краткорочна терминална дијагноза где нема изгледа за излечење његових болести подржава његово пуштање на слободу из хуманитарних разлога – наводи се у поднеску, који се заснива на чињеници да је медицинска служба притворске јединице рекла Младићу и његовој породици да се његово стање не може излечити и да се пребацују на палијативну негу и разматрања о крају живота, те да се његов преостали животни век мери у месецима.

У тексту се даље наводи да је лечење Младића, неспојиво са његовим даљим притвором, а даљи такав притвор би представљао окрутно, нехумано кажњавање.

„Несумњиво је да се лечење на крају живота и палијативна њега ради побољшања квалитета живота могу боље остварити ван затворског окружења, међу породицом и старатељима који говоре истим језиком као он“, наводи се у поднеску.

Наглашава се да би у случају пуштања на слободу, генерал Младић имао могућност да води разговоре са својом породицом и лекарима на језику који разуме, што би му омогућило да добије одговоре на сва питања која може имати, како би могао да донесе потпуно информисану и смислену одлуку у сарадњи са својом породицом о опцијама лечења које би прихватио или одбио, уз разумевање последица таквих тешких одлука.

Из Суда је стигао кратак одговор који наводи да ће привремени извештај пружити више јасноће у овом случају.

Међутим, одговор оставља утисак да се сагледавање здравственог стања генерала Младића и даље одвија на основу формалних процедура, без довољне пажње на људску димензију овог случаја. Како се наглашава, овакав развој догађаја може бити изузетно тежак за чланове породице и адвокате, али и за самог Младића, што поставља питање да ли се у потпуности разуме дубина ситуације и хуманитарне импликације даљег одлагања одлуке.

Из Суда је стигао кратак одговор и коме се да се чека привремени медицински извештај који ће пружити више јасноће у овом случају.

„Сходно томе, очекујем да ће привремени извештај пружити тражена појашњења. Међутим, имајте на уму да овакви догађаји могу бити тешки за чланове породице, као и за правног заступника који има дугогодишњу професионалну везу са случајем. Уколико ви или породица имате додатна питања у овом тренутку, потрудићемо се да вам на њих одговоримо у најкраћем могућем року, иако ћемо за неке додатне медицинске информације можда морати да сачекамо сам извештај“, наводи се у одговору Суда.

Некадашњи командант Главног штаба Војске Републике Српске генерал Ратко Младић се од априла прошле године налази у притворској болници у Хагу, а због лошег здравственог стања његова породица и браниоци су више пута тражили да му се омогући лечење на слободи, али су ти захтеви одбијени.

Генерал Младић има неуролошке, кардиоваскуларне и уролошке проблеме, који се прогресивно погоршавају и компликују.

Оперисан је 8. јануара прошле године у холандској болници, када му је уграђен пејсмејкер, а у међувремену су били отказали и бубрези.

Извор: РТ