Жеља Сједињених Држава да организују нову трку у наоружању велика је грешка и погрешна процена Пентагона и Вашингтона и сигурно ће довести до формалног и званичног настанка војног савеза између Русије и Kине
Тренутно се може посматрати постепено нестајање механизама контроле наоружања који су развијени након завршетка хладног рата.
Дакле, Сједињене Државе су једнострано напустиле Уговор ИНФ и тако су им остале одрешене руке по питању развоја ракета средњег и кратког домета.
Стратешки споразум о смањењу оружја (СТАРТ-3), који истиче 2021. године, такође је у опасности.
У Вашингтону изјављују могућност продужења овог споразума, али под условом да га потпишу три стране: Сједињене Државе, Русија и Kина.
Kинеске власти не желе да предузму такав корак. Пекинг има право на такву одлуку.
Чињеница је да Небеско царство, иако се сматра нуклеарном силом, не може да се такмичи са Русијом и Сједињеним Државама по питању квантитета. Предност је превелика да би се ограничили на друге врсте оружја.
Истовремено, Русија не дели становиште Сједињених Држава, које желе да увуку Kину у оквире уговора СТАРТ-3, као што је више пута наведено.
Међутим, много тога указује на то да се саме државе не противе повлачењу из овог споразума, тако да ће оне моћи у потпуности да размештају ракетне одбрамбене системе и ракетне системе у Европи и Азији.
И у том случају, многи стручњаци верују да ће Вашингтон приморати Москву и Kину да се уједине пред заједничким, потенцијалним непријатељем.
- Ако Американци почине глупост и распореде ракете у источној Азији, стварајући претњу Русији и Kини, тада ће наши односи (са Пекингом – напомињемо) прећи одређену линију и прерасти у војну алијансу – изјавио је шеф Центра за међународну безбедност са Института за светску економију и међународне односе Алексеј Арбатов.