Премијер Албаније Еди Рама изјавио је да је недавни сајбер напад на албанске институције дошао из Ирана и саопштио да је одлучио да одмах прекине дипломатске односе са Исламском Републиком Иран.
Одлука о прекиду дипломатских односа са Ираном саопштена је званичном нотом Амбасади Исламске Републике Иран, од које је затражено да у року од 24 сата напусти територију Републике Албаније сво дипломатско и техничко-административно особље, укључујући и обезбеђење.
„Ова екстремна мера, нимало пожељна али потпуно изнуђена, у пуној је сразмери са озбиљношћу и опасношћу сајбер напада, који је претио да паралише јавне сервисе, избрише системе и украде државне податке, електронске комуникације унутар система владе и подстакне несигурност и хаос у земљи“, навео је Рама.
Он каже да неуспех тог масовног напада на Албанију, захваљујући отпору система које су постављени и помоћи специјалних група које су се придружиле Албанији „у овом рату“ није крај сајбер претње.
Албански премијер је рекао да је у сарадњи са специјализованим партнерским агенцијама које су су довеле своје тимове у Тирану било могуће прво открити, без икакве сумње, да напад на Албанију 15. јула није био операција појединаца или независних група у свету организованог сајбер криминала, већ агресија државе.
„Детаљна истрага нам је пружила необориве доказе да је сајбер агресију на нашу земљу оркестрирала и спонзорисала Исламска Република Иран, која је ангажовала четири групе за напад на Албанију. Међу њима, једна од најозлоглашенијих група међународног сајбер тероризма. Обавестили смо наше стратешке савезнике, земље партнере НАТО-а и неколико других пријатељских земаља, са којима смо поделили и непобитне резултате истраге која доказује извор агресије на нашу земљу“, каже Рама.
Иначе, у Албанији, тачније у луци Драч, налази се седиште организације Муџахедин е Калк (Народни муџахедини Ирана) чији су чланови прогнани из Ирана.
Власти у Техерану терете их за смрт 12.000 људи, који су страдали у акцијама које су припадници Муџахедин-е Калка, после прогона из Ирана почетком осамдесетих година, организовали прво у сарадњи са режимом Садама Хусеина, а затим Американцима и наводно Израелцима.
На албанској обали Јадранског мора нашли су уточиште око 3.000 чланова ове организације који су у Драчу основали и центар за „сајбер рат“ против Исламске Републике Иран.