Русија има посебан став наклоности и разумевања према Србији, подршке која је безусловна
Рекли су нам да су веома забринути за Србију и за све што се дешава у целом српском свету – јасно виде једну шему и хибридни удар на Србе
За Милошевића кажу да није видео пад Берлинског зида, мада ја не мислим тако. Али наше либералне елите сада као не виде да је „берлински зид” поново пао, као да не виде промене у свету
ЕУ губи на значају, а Америка, Русија и Кина добијају на значају. До сад смо увек имали сукоб Истока и Запада – ово је први пут да присуствујемо сукобу Запада и Запада
Можемо се одупрети штетном утицају са Запада, али онда морамо да преломимо да нас не занима шта о томе кажу ЕУ и Сорош. Мислим да ми то морамо да урадимо
Решење наше кризе је у безусловном спровођењу закона, не у самоорганизовању грађана
Стјепан Месић је 1991. рекао да ће се ратови на Балкану завршити ратовима међу Србима
Очигледно се спрема друга Јалта и о томе ће одлучивати САД, Русија, Кина, а вероватно ће се за нешто питати и Индија и ЕУ
Србија никада не може да буде срушена споља. Баш као и Русија, она може да се сруши само изнутра
Мислим да би требало формирати нову владу. Имамо кризу у друштву, али немамо политичку кризу, јер је јасна већина у парламенту
Као што се многи данас стиде што су 5. октобра рушили Слободана Милошевића, тако ће се једног дана стидети и овог што сада раде
Русија има принципијелан став када су у питању обојене револуције у свету. Она их увек осуђује и никада их не изазива, иако би као велика сила имала за то капацитете. А посебно не када је у питању Србија. Русија има један посебан став наклоности и разумевања према Србији, подршке која је безусловна – каже за „Политику” потпредседник Владе Србије, оснивач Покрета социјалиста и сенатор Републике Српске Александар Вулин, након повратка из Москве, где је разговарао са секретаром Савета безбедности Руске Федерације Сергејом Шојгуом, када су истакли недопустивост страног мешања у унутрашње ствари Србије, обојене револуције и насилне смене власти.
Само у јануару 2025. у Србију је ушло 40 милиона долара невладиним организацијама кроз УСАИД и остале фондације, што је више него страних директних инвестиција у том периоду
Шта су вам сада рекли у Москви?
Да су веома забринути за Србију и све што се дешава у целом српском свету. Они јасно виде једну шему и хибридни удар на Србе, где год да они живе. У истом тренутку је у Хрватској забрањено Србима да буду део владе. У БиХ видите покушај уништавања Републике Српске и један од најозбиљнијих напада на Дејтонски споразум. У Црној Гори поново почиње да се говори да Срби треба да се избаце из владе и да се врати ДПС! На простору Косова и Метохије видите бруталну пљачку над Српском листом, после чега су се остварили услови да се формира влада без Срба. И, наравно, сад имате војни тројни пакт између Загреба, Тиране и Приштине.
Шта то значи?
Апсолутно непријатељство према Србији. Косово је територија под привременом управом УН, у складу са Резолуцијом 1244. Албанија и Хрватска су чланице НАТО пакта. Каква је то њима ближа сарадња потребна, и против кога је она усмерена? Искључиво против Србије!
Видели смо и неколико чудних медијских написа о Србији у руским медијима.
Никад то нисте могли да видите у званичним руским медијима. Председник Путин, или секретар Шојгу, према нама се односе максимално коректно, са великом пажњом и великом наклоношћу. И недавно, када смо у УН гласали суштински против интереса РФ, да се Русија осуди за некакву агресију, а против тога биле Америка и Кина – ни то нам нису замерили. Разумели су да је то грешка и да то није наш политички став. Питање је како бисмо се ми понашали у том случају. Замислите да је Русија тако гласала за нешто по питању Косова. Само један једини пут. Да ли бисмо ми прихватили објашњење? Нисам сигуран. За Милошевића кажу да није видео пад Берлинског зида, мада ја не мислим тако. Али наше либералне елите сада као не виде да је „берлински зид” поново пао, али на други начин. Као да не виде промене у свету.
Ви сте одавно предлагали доношење закона о страним агентима и сузбијање штетног утицаја са стране, а као шеф БИА сте и у пракси то спроводили кроз хапшења и протеривања страних шпијуна. Можемо ли се одупрети том, како га на Западу називају, малигном утицају?
Можемо. Али онда морамо ми да преломимо да нас не занима шта о томе кажу ЕУ и Сорош. Мислим да ми то морамо да урадимо. Обојена револуција у Србији се не би спровела на овај начин и овим интензитетом да смо донели закон о страним агентима и да смо пратили и спречили злонамерно финансирање тих НВО.
Али онда бисмо доспели у много лошије односе са западним светом?
Јесте, али између тога да имамо обојену револуцију у Србији, и тога да се ЛГБТ активисти у Бриселу љуте, ја кажем – па нек се љуте! Ја бих то без сумње урадио, али не спорим да владајућа већина има другачији став. Сматрам да треба успоставити потпуну контролу над токовима тог новца, ништа више.
То исто кажу и Доналд Трамп и Илон Маск?
Маск је рекао да је УСАИД, а самим тим и они који раде са њим, „чинија пуна црва”. То вам каже други или трећи човек Америке. И ми сад треба да се правимо да то нисмо чули. Берлински зид је поново пао и ми морамо да се прилагодимо новим променама у свету. ЕУ губи на значају, а Америка, Русија и Кина добијају на значају. До сад сте увек имали сукоб Истока и Запада. Ово је први пут да присуствујемо сукобу Запада и Запада. У оквиру Запада, имате снажан сукоб између суверениста и либерала. Трамп без сумње хоће да његова идеологија суверениста влада унутар Запада. И да то буде једина идеологија. Сви противници Трампа своје уточиште проналазе у Бриселу. Сада Европа постаје тврђава воук идеологије и сукобљава се активно са Америком.
Сведоци смо све већег насиља на улицама наших градова, као последица блокада опозиције. Случајеви насилништва се већ мере десетинама. Има ли томе краја?
Решење је у безусловном спровођењу закона, не у самоорганизовању грађана ради одбране. Видим да неки исмевају СНС зашто није заштитио своје активисте. Не треба то да ради СНС. Не треба СНС да изазива грађански рат. СНС је државотворна партија која чува ову земљу. То је посао органа државне власти. Кад сте тужилац или судија, не треба да пишете петиције против председника државе, већ да спроводите закон. Да ли је могуће да одједном закон не постоји када нападнете градоначелника Ниша?
Ко то подстиче, ко има интерес у томе?
Наравно да подстичу, сви имају интерес у томе. Они који су покренули обојену револуцију имају највиши интерес да се Србија бави сама собом. Подсетићу вас на изјаву Стјепана Месића из 1991, који је рекао да ће се ратови на Балкану завршити ратовима међу Србима. То је био план још 1991. године! Да се побијемо између себе. Сетите се демонстрација 9. марта 1991, то је то. Ви сад гледате продужетак Деветог марта, гледате идеју Стјепана Месића.
То је била идеја да се Срби побију међусобно док су се спремали велики злочини над нашим народом у БиХ и Хрватској.
И када су већ почели да се дешавају ти злочини. Шта се дешава тренутно у Републици Српској? Припрема се њена ликвидација! Не може доћи до уништења Републике Српске ако је Србија снажна.
Има ли Србија у овим околностима довољно снаге да спречи сукоб у Босни и Херцеговини?
Србију сваког дана слабе да не би могла да буде одвраћајући фактор од сукоба у Босни и Херцеговини. Они који би желели сукоб у БиХ врло пажљиво мотре како ће Србија реаговати и да ли има снаге да заштити Републику Српску. Бакир Изетбеговић је недавно рекао да Србија неће реаговати у случају хапшења Милорада Додика. Није он то рекао зато што мисли да Додик нема подршку председника Вучића, или зато што Република Српска нема подршку Србије. Он је то рекао зато што мисли да ће Србија потонути у унутрашњи сукоб па неће моћи да помогне Републици Српској. Као и 9. марта 1991, треба навести Србију да се самом собом бави, да се гуши у блату и унутрашњим сукобима, а да се онда у мраку удави РС, као што су хтели да удаве Србе на простору бивше Југославије.
Као што је током погрома на КиМ у марту 2004. постпетооктобарска Србија ћутала, као што је ћутала када се Црна Гора отцепила и Косово проглашавало независност…
Србија треба да буде таква да би могли да заврше посао. Очигледно се спрема друга Јалта. Спрема се нова подела света, и у интересном смислу, економском, војном, политичком. То се припрема и о томе ће одлучивати САД, Русија, Кина, а вероватно ће се за нешто питати и Индија и ЕУ. Сви процеси који се заврше пре него што дође до друге Јалте сматраће се завршеним. Такнуто макнуто. Ако Србија не буде имала снаге да сачува Републику Српску, онда нико неће моћи да је врати. Дођу ли у Србији на власт неке снаге које ће признати Косово, то ће бити завршена ствар. Притисак који се на нас сада врши, врши се с циљем да се заврши што више ствари уочи нове Јалте и да би том приликом било што мање тема за решавање.
Колико ћемо бити снажни умногоме зависи од нас самих. Опозиција тврди да је земља потонула у корупцију и криминал и да је то довело до трагедије у Новом Саду. Очекујете ли, у таквим околностима, успостављање продуктивног дијалога између власти и опозиције за стабилизацију земље?
Србија никада не може да буде срушена споља. Баш као и Русија, она може да се сруши само изнутра. Немате ви ту снагу. Ко ће нас да порази – осим нас самих? То је оно што се управо дешава. Узмите само период док сам био министар унутрашњих послова, о томе могу лично да сведочим. Погледајте само која хапшења су све вршена у том периоду. И колико их је било, и из власти, и из опозиције. И који кланови су разбијени, које нарко-групе су разбијене. Како онда можете да говорите да се нисмо борили и да се не боримо против криминала? И у случају ове ужасне трагедије у Новом Саду, људи морају да разумеју да не може тужилаштву да се нареди да некога ухапси за два дана, или да се орочи да нешто уради за месец дана. Оно ради кад, колико и како може, да би случај на суду био чврст и да би се заиста дошло до пресуде.
Недавно смо имали више случајева хапшења у оквиру борбе против корупције, али утисак је као да се с тиме застало. Нема „најкрупнијих риба”, али ни корупционара из редова опозиције.
Изгледа да постоји једно оклевање у правосуђу оних који се одмах уплаше да ће се појавити на неком сајту „учинимо их познатим”, да ће бити вређани на улици. Ви никада нисте чули неког с позиције власти да врши притисак на тужилаштво или суд. Са друге стране, имате отворене нападе опозиције на тужилаштво. Погледајте само шта раде тужиоцу Ненаду Стефановићу, шта све проживљава. То је најнападанији тужилац у Европи. А погледајте само колико је људи ухапшено на основу његових оптужница.
Кажу да иза ових дешавања у Србији стоји велики новац.
Наравно да стоји. Само у јануару 2025. у Србију је ушло неких 40 милиона долара. То је према подацима из јануара. А до овог тренутка је, од почетка године, ушло много више. Више је новца ушло кроз УСАИД и остале фондације невладиним организацијама него директних инвестиција за ову земљу. Обратите пажњу, ови из Новог Сада који су припремали државни удар, још увек су у Дубровнику. И нико не пита одакле им новац. То су људи без дана радног стажа. Нико се не пита како се то живи од активизма. Само ми то објасните.
Вероватно сад није скупо, ван сезоне.
Сигурно је појефтинило. И користили су „интерејл” возне карте за студенте. Знате, ми смо у протеклих неколико година протерали шефа хрватске обавештајне мреже овде. Докази које смо прикупили били су толико озбиљни да се нико није усудио ништа да демантује, само су нам честитали. Хрвоје Шнајдер је ширио и координирао мрежу коју је већ затекао. Као што видите, то је веома велика мрежа. Наше допуштање да они учествују у јавном и политичком животу овде није ознака наше демократичности, него наше неопрезности, понекад и слабости. Имате евидентно људе који активно раде против ове државе. Како Динко Грухоњић може и даље да буде професор после изјаве да „има лепо име као Динко Шакић”. Ухапсили смо такође бугарског и албанске шпијуне.
Када и како очекујете да се ово све заврши?
Завршиће се на једини могући начин – институционално и уставно. То очекујем у наредних месец дана, у периоду када буде донета одлука о томе да ли ће бити нова влада или избори. Није питање да ли они могу или не могу да преузму власт – наравно да не могу. Питање је само колико дубоке ране ће нанети Србији.
Залажем се за нову владу континуитета
Ових дана питамо се чему смо ближи – новој влади или новим изборима. Шта је по вама реалније?
И једно и друго је потпуно реално. Ако мене питате, мислим да би требало формирати нову владу. Имамо кризу у друштву, али немамо политичку кризу, јер је јасна већина у парламенту. Да опозиција у парламенту има аргументе, не би нас гађала димним бомбама.
Хоћете ли бити део нове владе?
За мене је питање је да ли ће идеје слободне и самосталне Србије водити ту владу. Док је Александар Вучић највиши ауторитет у овој земљи, то ће бити идеологија владе. Зато верујем да ће то да буде влада континуитета са владом Милоша Вучевића, који је радио одличан посао.
Председник Вучић иницирао је оснивање Покрета за народ и државу. Да ли ћете се ви и Покрет социјалиста укључити?
Покрет социјалиста је одавно доказао да је најлојалнији, најтврдоглавији и најборбенији партнер који не мења своје ставове. Питање је само организационе форме, што ће се видети у будућности, али наравно да подржавамо формирање покрета за обједињавање свих патриотских снага. То је неопходно Србији.
Нећемо национализовати НИС
У мају предстоји прослава 80 година победе над фашизмом и велика парада у Москви. Том приликом, после три и по године, сусрешће се српски и руски председници Александар Вучић и Владимир Путин. Нема сумње да ће неки на Западу и то замерити Вучићу.
Наравно да хоће. Замерају му на првом месту што није увео санкције Русији, а он је једини државник у Европи који то није урадио. Није ни Босна и Херцеговина, јер су Срби то спречили, а Александар Вучић је жестоко подржао Милорада Додика – да се то не деси! За ту политику кажњавају српски народ, а пре свега Александра Вучића лично. Као што се многи данас стиде што су 5. октобра рушили Слободана Милошевића, тако ће се једног дана стидети и овог што данас раде.
Важна питања у односима са Москвом су НИС, али и нови гасни аранжман. Од ових питања зависи економска стабилност и будућност Србије. Како ће се то све разрешити?
Не знам како ће се све разрешити, али знам да ће се разрешити уз сагласност Руске Федерације. Издржали смо три године да не уведемо санкције, а сад ћемо да национализујемо НИС, кад је већ готово. Увек су, још од Карађорђа, постојали у Србији они који желе да се трајно завадимо са Русијом. Национализација НИС-а би била сигуран пут у то. Као што је сигурно да ћемо опет добити најповољнију цену гаса.
Бојан Билбија
Политика, 30.03.2025.