Пре тачно 81 године у „Београдски ЗОО врт“ стигао је Муја, Амерички алигатор. Муја је и дан данас жив и у својој деветој деценији живота одано чува београдско животињско царство, поставши тако жива легенда не само Београда већ и читавог света. Наиме, алигатор Муја је најстарији живи алигатор на свету!
Животна прича овог неустрашивог крокодила почиње те давне 1937. године када је као поклон „Берлинског ЗОО врта“ средином августа стигао у Београд. Био је тада, са још једним алигатором, део великог контигента животиња које су у Београд стигле из неког немачког зоолошког врта. Поузданих информација о његовом тачном дану рођења немамо, али се претпоставља да је имао између 2 и 3 године када је приспео на београдско тло, тако да се ове године прославља његов 82. рођендан. Мујина невероватна животна „авантура“ је у најмању руку већ готов феноменалан сценарио за филм јер када се направи кратка ретроспектива његовог живота и схвати шта је он заправо све преживео са правом постаје један од највећих светских феномена. Прва животна драма му се догодила већ на самом почетку становања у нашем главном граду када је у тзв. операцији „Одмазда“ Београд био бомбардован од стране Немаца 1941.године. Затим три година касније Београд и његов ЗОО врт поново бивају мета, овог пута од стране савезника 1944. године. Муја је један од ретких станара Београдског зоолошког врта који је успео да преживи Други светски рат, када је Врт током ова два бомбардовања био готово потпуно разорен. Срећна околност била је и та што су амерички алигатори као врста изузетно толерантни на ниске темературе. То је Муји помогло да преживи у условима у којима је било изузетно тешко у Београду обезбедити животне услове за једног алигатора, а нарочито потребну температуру воде и ваздуха. Следећа, можда и најкритичнија ситуација, десила се 60их година када је један од чувара грешком пустио у базен врелу воду. Тада је угинула женка која је била његов сапутник и која је с њим делила простор. Дуго времена није се знало да ли је тада преживела женка или мужјак. Тако да података о Мујином потомству нема.
Последња већа опасност по Мујин живот се завршава 10.јуна 1999.године када се званично завршило и треће бомбардовање у прошлом веку сада од стране НАТО пакта. Током тих скоро три месеца интензивног гранатирања СР Југославије, а самим тим и Београда поново, све животиње су свакодневно пролазиле кроз велику агонију од којих доста није ни доживела његов крај. На срећу Муја је и из ове битке изашао као победник и данас са правом носи титулу најстаријег живог алигатора на свету. Ту титулу носи већ дуже од једне деценије од како је 2007. године угинуо алигатор Чабулитис у Зоолошком врту у Риги у Летонији, у својој 75. години, београдски Муја постао је и званични рекордер у дужини живота ове врсте. То потврђују и информације из других зоолошких вртова и група за заштиту права животиња. Иначе, алигатори у заточеништву живе у просеку око 50 година. Зато изучаваоци рептила са одушевљењем прате сваки месец његовог живота, па се име алигатора из Београда помиње у бројним истраживачким радовима посвећеним овој врсти рептила. Најчешће се наводи да је скоро немогуће поставити горњу границу живота америчког алигатора, јер су дуго били угрожена врста, па чак и пред истребљењем. Већина чипованих животиња би страдала од метка ловокрадица или пасионираних ловаца, па не чуди интерес за алигатора светског рекордера у дуговечности. Његова дуговечност утицаће на то да буде постављена горња граница дужине живота ове врсте коју научници нису могли да утврде у природи.