Група америчких инструктора из Пентагона стигла је у Украјину, где проверава борбену спремност украјинских јединица за напад и ратовање против народних република Доњецке и Луганске. Експерти упозоравају да САД слањем инструктора и наоружавањем украјинске војске подстичу Кијев на наставак крвопролића у Донбасу.
Американци заједно са официрима украјинског Генералштаба обилазе бригаде које се налазе у оперативно-тактичкој групи „Дњепар“, изјавио је заменик команданта јединица Доњецке Народне Републике Едуард Басурин.
Он је упозорио да би Кијев могао да крене у „ослобађање“ Донбаса у периоду од марта до јуна, односно уочи председничких избора у Русији и почетка Светског фудбалског првенства у Русији.
У Доњецку су много пута досад упозоравали да инструктори из земаља НАТО-а координирају активности украјинске армије. Према проценама оперативне команде ДНР, на страни украјинских снага у Донбасу ратује скоро 900 страних инструктора у плаћеника.
Представник ЛНР у подгрупи у Минску Родион Мирошник сматра да Кијев не жели да тај рат буде завршен, а да САД доприносе наставку украјинског сукоба.
„Нажалост, САД и земље НАТО-а, које стално оптужују републике Донбаса да добијају неку помоћ споља, сада саме апсолутно отворено финансирају терористичка дејства у Украјини, шаљу инструкторе, дају оружје и уместо да смирују сукоб, активно га подстичу. По нашим подацима, инструктори који су дошли спремају украјинске јединице за специјалне операције: то су терористичке акције, деловање диверзантских и извиђачких група на нашим територијама. То јест, Украјина систематски иде путем стварања терористичке државе. И, нажалост, уместо критика од стране САД и земаља-гаранта — Француске и Немачке, они им дају подршку. Говоре једно, а раде друго — врше притисак на народне републике Доњецку и Луганску, како би се сукоб наставио. Так сукоб је данас у интересима (председника Украјине Петра) Порошенка и те клике, која је на челу Украјине. Они не намеравају да заврше рат“, рекао је Мирошник за Спутњик.
Руски аналитичари такође упозоравају да долазак страних инструктора директно у овај регион може указивати на могуће планове за ескалацију ситуације.
Директор Центра за стратешке студије Иван Коновалов је изјавио да су досад те обуке украјинских снага спровођене далеко од тзв. зоне антитерористичке операције у Донбасу, а да су сада одлучили да промене формат и спроведу обуку у условима који су близу борбе. Како је рекао, због тога је могуће претпоставити да ће спровести локалне борбене операције саботажног карактера, како би проверили спремност својих људи.
Исто мишљење има и потпредседник Академије за геополитичке проблеме Владимир Анокин, који сматра да Кијев планира велику офанзивну операцију у региону. Он верује да се Украјина спрема за непријатељство великих размера — могуће крајем фебруара или почетком марта. Према његовом мишљењу, то може бити повезано са изборима у Русији.
Председник Украјине Петар Порошенко је још летос изјавио да ако се ситуација на истоку Украјине погорша, он може да ангажује 130.000 резервиста који имају реално ратно искуство.
С друге стране, Америка наставља да наоружава Украјину. Администрација председника Доналда Трампа одобрила је крајем прошле године план о испоруци оружја Украјини, укључујући и противтенковске ракете „џавелин“. Такав потез Вашингтона руске дипломате су оштро критиковали, упозоравајући да ће то само још више распламсати непријатељства на истоку Украјине.
Од краја прошле године у Донбасу је на снази режим прекида ватре. Договор о примирју је постигнут 20. децембра на заседању контактне групе у Минску, али се не поштује у потпуности. Према подацима УН, у Донбасу је током рата погинуло више од десет хиљада људи.
Крајем јануара, украјинске власти су усвојиле Закон о реинтеграцији Донбаса, чиме су фактички показали да они не желе да реализују Минске мировне договоре по којима би Донбас требало да добије аутономију, али да остане у границама Украјине. У Донбасу сматрају да је усвајање тог закона бирање рата.
У Москви сматрају да је тај закон, у коме се Русија назива „земљом-агресором“ и „окупатором“, прогурала Америка.
Ослобађање региона се у документу назива „циљем државне политике“.
Извор: sputniknews.com