Ако Приштина хитно не укине таксу од 100 одсто на производе из Србије, Вашингтон ће повући своје војне снаге са Косова, резиме је дводневних разговора званичника Савета за националну безбедност САД са представницима привремених приштинских институција и представницима косовске опозиције.
„Уколико таксе не буду укинуте, уследице озбиљне последице. Осим забране издавања виза и укидања помоћи сектору безбедности, неодустајање од такси и блокада дијалога могли би навести САД да се повуку из базе Бондстил“, рекао је за приштински дневник ГазетаБлиц неименовани дипломата.
Исти извор је рекао и да у Вашингтону „„остоје мишљења да Косово постаје деструктивно, као и да Србија демонстрира више конструктивности у вези правно обавезујуцег споразума, којим би се откљуцао замрзнути конфликт“, наводи приштински дневник.
Приштински медији позивају се на извор, који је, како се наводи, присуствовао састанцима са америчком делегацијом, коју чине главни директор и директор за европска питања у Савету за националну безбедност, Џон Ерат и Бред Беркли.
САД имају око 650 војника на Косову у саставу Кфора, углавном смештених у Бондстилу, највећој америчкој војној бази у Европи, а извор листа каже да је Вашингтон запретио да ће их повући ако Приштина не укине наметнуте таксе на робу из Србије.
Због игнорисања америчког захтева да се суспендује наметнута такса на српску робу, САД су већ почеле да примењују одређене санкције, а међу првима је била забрана издавања америчке визе премијеру привремених приштинских институција Рамушу Харадинају, који је био позван на овогодишњи, традиционални Молитвени доручак у Вашингтону.
Суспензије наметнутих такси и наставак дијалога с Београдом су били главне теме разговора двојице Трампових изасланика са представницима привремених приштинских институција.
Они су се у два наврата одвојено састали са Хашимом Тачијем, једном с Рамушем Харадинајем, копредседницима и члановима приштинског тима за наставак дијалога са Београдом Фатмиром Љимајем и Шпендом Ахметијем, те са представницима парламентарне опозиције.
Приштински медији истичу да председник такозване скупштине Косова Кадри Весељи, који иначе важи за америчког човека, и представници покрета „Самоопредељење“ нису били позвани ни на један од тих састанака.
Огласила се и америчка амбасада у Приштини поводом састанка високих представника савета за националну безбедност САД са косовским лидерима, пренела је Газета Блиц.
Према наводима из амбасаде, гости су дошли у Приштину како би појачали поруку председника Доналда Трампа „да се искористи овај јединствени тренутак…“.
Изнета је забринутост Беле куће да дијалог треба да буде на правом путу, и да „обе стране треба да прекину провокативне акције и да предузму конструктивне кораке да се врате на преговарачки сто“, наводи се у саопштењу.
И приштински Клан Косова доноси детаље порука америчких представника Тачију, Харадинају и осталима — да је сада време да се покрене ситуација „како би се отворио пут за споразум који има за циљ међусобно признавање Косова и Србије“.
То је, како је Клан Косова навео, порука Беле куће.
Америчка делегација упозорила је да, у случају да се не промени тренутни курс, Приштина ризикује озбиљне последице кад је реч о Сједињеним Државама.