У анализи у којој се бави улогом Русије на Балкану, „Форин аферс“ пише да би САД и ЕУ требало јасно да ставе Србији и Русији до знања да ће оштро реаговати.
Подсећајући на све веће тензије на тзв. Kосову, овај аналитички амерички лист пише да би требало ојачати снаге НАТО у региону и испоставити јасне црвене линије које Србија не би смело да пређе јер ће ризиковати директну конфронтацију са НАТО снагама.
Такође се истиче и да би требало санкционисати Србију уколико се званични Београд не удаљи од Москве и не умањи тензије у региону.
„Форин аферс“ наводи да Русија гледа на Балкан као на „меко подножје Европе“, с тим да Москва верује да је Србија њена најрањивија тачка.
Путинов циљ је, како се даље наводи, да претвори Москву у јединог поузданог преговарача у сукобима на Балкану – дајуц́и Kремљу полугу над западним силама.
„На крају крајева, ако мир на Балкану зависи од Путина, званичници НАТО-а би можда морали да направе уступке Москви ако желе да избегну рат. Гурањем Балкана до ивице, он се такође нада да ће показати да је НАТО тигар од папира и да неће деловати ако буде истински тестиран. Чак и ако НАТО узврати Србији, Путин би ипак могао да победи. Отварањем другог фронта Запад би имао мање капацитета да помогне Украјини“, наводи се у тексту, а затим се наводи:
„Kремљ има и друге разлоге да подржи хаос на Балкану. Путин користи такозвани косовски преседан да одбрани своју илегалну инвазију на Украјину, тврдећи да је анексија украјинских територија оправдана независношћу Kосова. Према овој перверзној логици, коју је артикулисао стални представник Русије у УН у јануарском говору, незаконити и дивље лажни референдуми о анексији одржани на окупираним украјинским територијама слични су борби Kосова за слободу од Србије пре више од две деценије. Kосово је, другим речима, имало право да напусти Србију, па тако и окупиране украјинске територије имају право да се придруже Русији“.
Лист такође подсећа да је „иронија“ у читавој причи то што Русија не признаје независност тзв. Kосова.
„Форин аферс“ такође наводи да би Запад морао да схвати да би тензије озмеђу Србије и тзв. Kосова могле итекако да ескалирају и прелију се на пример, на Северну Македонију која је чланица НАТО.
Затим, како се наводи даље, даља ескалација ситуације на KиМ могла би да се прелије и на суседну БиХ, у којој Милорад Додк, лидер Републике Српске жели отцепљење тог ентитета.
А то би био прави поклон за Путина, наставља се даље, јер би то значило да ће се онда пажња Запада одвући са Украјине.
„Да би заштитио Европу и зауставио Kремљ, стога је од суштинског значаја да НАТО одмах сада ојача своје балканско крило, док су трошкови за то још увек јефтини“, закључује се у тексту.