У поређењу са другим „земљама“, Косово је веома безбедно. КБС има један од најбољих тимова на Балкану за прописно уклањање експлозива и они помажу читавом Косову, поручио је, гостујући у емисији „Слободно српски“ аутора Будимира Ничића, командант Мултинационалне бригаде Исток, у саставу Кфора, пуковник Корвин Ласк.
Истакао је, такође, и да Кфор има изузетно добру сарадњу са Војском Србије, наводећи и да постоји „веома мала могућност“ да се мартовско насиље из 2004. године — понови. Кфор је научио добру лекцију када се то догодило, рекао је Ласк.
„Мислим да је Косово доста безбедно захваљујући великом раду и труду, не само Кфора него и институција Косова, укључујући и Косовске безбедносне снаге, али мислим да је сасвим нормално да се људи брину за своју безбедност, без обзира на ком нивоу“, казао је Ласк, додајући:
„Такође бих и сâм бринуо о својој безбедности, али не бих био исувише забринут. У поређењу са другим земљама света, Косово је ипак веома безбедно“.
Корвин Ласк, под чијом командом су амерички војници у бази Бондстил, каже да на Косову тренутно има нешто више од 500 америчких војника.
„У последних неколико година, број војника Кфора је био исти, бар када причамо о америчком контигенту. Да ли ће се број смањивати и како, видећемо, јер наш циљ је да се обезбеди потпуна сигурност у овој области, како ми више не бисмо били потребни. Још увек нисмо дошли до тог циља, али је много боље у поређењу са периодом од пре неколико година“, навео је он.
Трансформација КБС не би утицала на Кфор
Говорећи о трансформацији КБС у Војску, он наводи да одлуку о томе треба да донесу грађани и институције Косова и да то питање није на Кфору или НАТО-у.
„Трансформација КБС у Војску Косова не би утицала на мисију Кфора. Да ли ће Кфор остати на Косову или ће се вратити кући, зависи од тога да ли је Косово безбедно или није, а не од формирања Оружаних снага Косова“, истакао је Ласк.
Сарадња ОСК и Кфора могућа
Ласк оцењује и да не би било ништа чудно да на Косову постоје две војне формације — Кфор и Оружане снаге Косова, са две одвојене команде.
„Мислим да је то могуће. Ако погледамо неке друге земље, оружане снаге коегзистирају у истој области. На пример, Немачка и Америка су имале дугорочну сарадњу после Другог светског рата. У Немачкој има 30.000 америчких војника који су тамо стационирани, а као што знате, Немачка има своје оружане снаге, тако да мислим да је сарадња могућа“, објаснио је овај амерички пуковник.
„Пољопривредници безбеднији захваљујући КБС“
Ласк је рекао и да КБС имају „изузетан капацитет што се тиче обављања основних и главних задатака које помажу у очувању безбедности Косова“:
„Мислим да КБС имају један од најбољих тимова на Балкану за прописно уклањање експлозива и они помажу читавом Косову. Као што знате, пролеће је дошло, пољопривредници раде на својим њивама и захваљујући КБС-у они су безбеднији. Наравно, то је само један од примера“.
„КБС, такође, учествују у тражењу и спасавању, противпожарним активностима, чак и спасавању из воде“, додао је и истовремено истакао да припадници КБС нису обучени за учешће у оружаним сукобима.
„Нису обучени за борбена дејства, то није у саставу њиховог мандата, али за неке друге ситуације су изузетно добро обучени“.
Војска Србије изузетан партнер
Ласк и сарадњу са Војском Србије оцењује као изузетно добру.
„Сарадња је заснована на Резолуцији 1244, као и Војно-техничком споразуму и још неким додатним споразумима који омогућавају сарадњу између Кфора и Војске Србије. Сарађивао сам са Војском Србије откад сам дошао овде у новембру и показали су се као изузетни партнери када је у питању одржавање сигурности дуж административне линије. Врло су професионални, и велико ми је задовољство да сарађујем са њима“, рекао је командант Бригаде исток.
Ласк је, између осталог, говорио о грађанима Косова који одлазе у Сирију и Ирак да се боре, о наоружавању о региону, као и о војној техници коју користи Кфор.
Извор: kremlin.rs