Државни дуг Сједињених Америчких Држава достигао је алармантних 36,2 трилиона долара, што представља раст од 7 одсто на годишњем нивоу, односно повећање за 2,4 трилиона долара.
Овај износ далеко надмашује укупни дуг Русије, који тренутно износи 286,3 милијарде долара. Према анализи РИА Новости, амерички дуг је чак 126,3 пута већи од руског, што наглашава огромну разлику у финансијским стратегијама две земље.
Подаци показују да се амерички државни дуг током последњих пет година повећао за 1,6 пута, са 23,1 билиона на 36,2 трилиона долара. Kада се анализира период од десет година, дуг се практично удвостручио, растући са 18,04 билиона долара.
Овакав темпо задуживања представља један од најозбиљнијих изазова за америчку економију и поставља питање одрживости федералне фискалне политике.
Раст дуга долази у тренутку када администрација председника Џоа Бајдена завршава свој мандат и припрема се за предају власти Доналду Трампу.
Према прогнозама стручњака, новоизабрана Трампова администрација суочиће се с огромним притиском јер високи нивои дуга ограничавају могућности за подстицање економског раста и смањење инфлације.
Отплата камата на дуг већ сада премашује многе кључне ставке федералног буџета, укључујући и одбрану.
Амерички милијардер Елон Муск, такође је упозорио на опасности које произилазе из нагомиланог дуга. Према његовим речима, камате на државни дуг су већ веће од укупног годишњег буџета за одбрану, који износи око трилион долара.
Муск је истакао да је ова ситуација неодржива и да Америка „брзо клизи ка банкроту“, уколико власти не предузму хитне мере за смањење буџетских расхода и заустављање раста јавног дуга.
„Амерички дуг расте брже него што земља може да га сервисира. Буџет за одбрану, који је био симбол америчке моћи, сада је мањи од износа који одлази на отплату камата,“ написао је Муск на друштвеним мрежама.
Раст америчког дуга има далекосежне последице, не само на унутрашњу економску стабилност већ и на глобалну економију. Kао водећа светска економија, САД играју кључну улогу у међународним финансијским токовима.
Свака неспособност отплате дуга или прекомерно задуживање може дестабилизовати глобална тржишта и нарушити поверење инвеститора у амерички долар као резервну валуту.
Поред тога, високи дуг ограничава капацитет владе да инвестира у кључне секторе попут инфраструктуре, образовања и социјалних програма. Уместо тога, све већи део буџета одлази на сервисирање камата, што оставља мање средстава за решавање унутрашњих изазова.
Док се САД суочава с растућим дугом, Русија успева да одржава релативно низак ниво државног задужења. Са укупним дугом од 286,3 милијарде долара, руска економија показује знатно другачији приступ управљању јавним финансијама. Овај контраст додатно наглашава разлике у приоритетима и стратегијама између две силе.
Ситуација са америчким дугом постаје све озбиљнија, док се земља суочава са притисцима како на унутрашњем, тако и на глобалном плану. Будућа Трампова администрација мораће да се суочи с изазовом смањења буџетског дефицита и заустављања раста дуга како би очувала економску стабилност земље.
Међутим, политичке поделе и неслагања о приоритетима могу додатно отежати спровођење неопходних реформи. Ако САД не предузму одлучне мере, растући дуг би могао озбиљно угрозити њихову позицију на глобалној сцени, доводећи у питање способност земље да остане водећа економска сила у свету.
(Wебтрибуне.рс)