Медицинска сестра из Чикага дала је отказ након што су је у њеној болници тражили да ради без маске, у недостатку заштитне опреме за здравствене раднике и поручила на друштвеним мрежама да “Америка није спремна“ за пандемију новог корона вируса.
Она је у сузама изнела свој случај у видео снимку постављеном на “Инстаграму”.
- Данас сам дала отказ на послу. Отишла сам на посао и доделили су ме пацијенту оболелог од Ковида-19 на одељењу интензивне неге које је претворено у одељење за заражене. Ниједна од сестара не носи маске, чак ни хируршке, кад у ходницима размењују извештаје – рекла је Имарис, чије је корисничко име Nurse.iv.
Она је свом шефу рекла да има сопствену маску Н95, које пружају бољу заштиту од вируса.
- Рекла сам му да разумем да је несташица, али да ме пусти да заштитим себе и да се осећам безбедно. Имам породицу којој се враћам кући,а делује да ствари не иду на добро – навела је уплакана Имарис.
- Америка није спремна и медицинске сестре нису заштићене – додала је она.
Болнице широм Америке суочавају се са несташицом заштитне опреме што потенцијално доводи у опасност медицинске раднике од инфекције новим корона вирусом.
- Веома сам фрустрирана и уплашена. Не зато што сам суочена са бригом о пацијентима позитивним на Ковид-19, већ зато што одлазим тамо неприпремљена, незаштићена. Иако имамо маске које су доступне, то нису праве маске које су потребне за бригу о таквим пацијентима – објашњава Зенеи Кортес, председница организације Уједињених националних медицинских сестара.
Она је додала да медицинске сестре користе одећу која није на нивоу потребне за бригу о зараженим пацијентима.
- Из Центра за контролу и превенцију болести (CDC) рекли су да су марама или шал довољни да нас заштите од пацијената. А ми знамо да то није тако – истакла је Кортесова у јучерашњем разговору са америчким сенатором Бернијем Сандерсом, на чијој је “Јутјуб” страници постављен снимак.
Организација Уједињених сестара подржала је пре неколико месеци Сандерса за кандидата.
- Да ли је Центар стварно то рекао? – упитао је Сандерс у неверици.
Кортесова је додала да су се медицински радници надали заштити од стране CDC и да су их изневерили. У упутствима CDC наводи се да је “непознато“ колико шал или марама могу да заштите од инфекције Ковида-19.
Здравствено особље може користити импровизоване маске (нпр. мараме, шалови) ради бриге о пацијентима са Ковидом-19 као последњим средством. Ипак, импровизоване маске се не сматрају заштитном опремом, јер је непознато колико оне могу да заштите. Ову опцију треба узети с опрезом – наводе из CDC.
Имарис је навела на “Инстаграму” да је очекивала кад је дошла на посао да ће сви имати маске, али да је нико није носио.
- Сестра је прошла делећи маске Н95 са кесом како би се после ту ставиле и сачувале за поновну употребу током читавог дана”, навела је она.
Кад је, како каже, питала свог надлежног о могућој контаминацији тих маски, он је одговорио да је “безбедност особља тренутно главни приоритет“.
- Ако добијемо довољно маски размотрићемо да особље носи хируршке маске у предстојећим недељама – навела је Имарис његов одговор.
Како је испричала, он је објаснио да се болница држи смерница CDC и да је то “само кад заражени пацијенти имају аеросолну врсту третмана, попут респиратора“. Кад му је одговорила да кад је 90 одсто пацијената “на цевчицама, парализовано и позитивно на вирус а људи који нису о болници га такође шире…. морају претпоставити да су сви инфицирани, посебно у болници, а нико нема маску која штити од капљица” које се преносе кашљањем.