У оквиру новог војног буџета за 2021. годину Пентагон је затражио издвајање 130,5 милиона долара за модернизацију и проширење авиобазе Кимпија-Турзији у Румунији за распоређивање већих снага америчког Ратног ваздухопловства, показује документ који разматра Конгрес.
Ратна морнарица САД планира да претвори ову базу у главно чвориште за операције у југоисточној Европи и у региону Црног мора.
Реконструкција авиобазе је највећи инфраструктурни пројекат Пентагона у иностранству у оквиру програма „Европска иницијатива обуздавања“ коју је у јуну 2014. године усвојила америчка администрација ради обуздавања Русије.
Конкретно, на авиобази Кимпија-Турзији, између осталог, предвиђа се проширење писте за слетање тешких авиона, изградња нових места за паркирање великог броја ловаца, додатних резервоара за гориво и складишта за технику и наоружање. Осим тога, тамо ће бити постављен савремени систем за контролу ваздушног простора и контролу летова.
Након завршетка реконструкције авиобаза ће моћи да прихвата, привремено стационира и контролише летове различитих типова авиона које поседују чланице НАТО-а.
„Авиобаза Кимпија-Турзији је од кључног значаја за Европску команду и њене војне компоненте реаговања на промену ситуације у области безбедности у Европи“, наводи се у захтеву америчког ваздухопловства за добијање средстава из буџета у 2021. години.
Последњих година Европска команда америчке војске улаже значајна средства у модернизацију авиобаза у Румунији, међутим до сада се највише улагало у авиобазу „М. Когелничану“ код Констанце.
У оквиру других грађевинских пројеката Пентагона који се финансирају из програма „Европска иницијатива обуздавања“, војни буџет за 2021. годину предвиђа и издвајање 59 милиона долара за модернизацију инфраструктуре морске базе у Роту (Шпанија) и 36 милиона долара, односно 25 милиона долара за модернизацију авиобазе Рамштајн, где се налази америчка команда у Европи и Шпангдалем у Немачкој.
Како се очекује, за програм „Европске иницијативе обуздавања“ у америчком буџету за наредну годину биће издвојено укупно 3,8 милијарди долара.