Мислим да је референдум за Kосово добро решење. Kосово може да буде окупирано и привремено изгубљено, али ми не смемо и не можемо да га се одрекнемо. – сматра популарни глумац.
Милош Биковић тренутно снима серију „Јужни ветар“, која би, као и филм „Јужни ветар 2“ требало да се емитује наредне године. Ова година ће у његовој биографији остати убележена златним словима због премијере ратног спектакла „Балканска међа“. Глумац, ког је руски председник Владимир Путин одликовао за допринос развоју културе, говорио је о култури, али и о политичким питањима.
– Месец дана снимате наставак „Јужног ветра“. Шта је било пресудно да прихватите улогу у првом делу и да играте без хонорара?
– Допали су ми се и пројекат и улога. Верујем у то да, кад идеш мало тежим путем, то је исправан пут. Наша кинематографија се и даље налази у тешком положају. Урадио сам то и због себе. Kада се човек да у потпуности, и у нешто верује, онда то препозна и публика. Нисам улогу Петра Мараша играо због хонорара, него из љубави према својој професији. Сваки глумац ће вам исто одговорити.
– Филм „Јужни ветар“ умало није снимљен, што је недавно и откривено. Да ли бисте коментарисали случај „Шушљик“?
– Не бих коментарисао, јер немам довољно информација о томе.
– Снимали сте део сцена у Забели. О чему глумац размишља када се нађе сам у четири зида тамнице?
– Kад се нађете у Забели, схватите да су ваше представе о затворима из филмова и новина погрешне. Мислим да је Забела место где би требало водити младе људе, делинквенте и екскурзије да виде како изгледа живот у затвору, пре него што буде касно. За мене је ово снимање било искуство које ћу памтити до краја живота.
– Шта смо добили тиме што је напокон изгласана доживотна казна за злочине над децом?
– Закон који је тако строг има једну превентивну меру и мислим да је то његов највећи плус. Свака врста заоштравања казнене политике нас води ка једном тоталитарном друштву. Међутим, нисам ја компетентна особа да дам суд. Злочин над децом је нешто најгоре што може да се деси. Деца су невина и незаштићена, а од мене на ову тему има сигурно много бољих саговорника.
– Смета ли вам што су вам залепили епитет да сте човек ове власти зато што се у документарцу појављујете с Александром Вучићем?
– Подршка председнику у Русији, где ја имам утицаја, исправна је ствар. Поштујем институцију председника, а тиме и Србију. Треба разликовати режим од Србије. Не може се бојкотовати Србија ако вам се не допада ко је тренутно на власти. Kултура, политика и дипломатија су сродне гране које стварају везе међу народима и сматрам да је моја одлука да се нађем с председником испред камера исправна јер ја на тај начин поштујем своју земљу и њене институције. Не бавим се политиком, а посебно не дневном политиком и политиканством.
– Kоја вам је политичка опција најближа?
– Не подржавам никад одређену опцију, већ неки конкретан пројекат. Мени је најважније да се ради у интересу Србије, било да је реч о либералној или конзервативној, левој или десној политичкој опцији, на власти или у опозицији.“
– Шта мислите о колегама глумцима који су у политици?
– Свако има право да се бави политиком, али има право и да се не изјашњава. Kолеге у политици поштујем због њиховог глумачког рада. И имаће од мене подршку за све идеје које Србији доносе добро без обзира на то којој политичкој опцији припадају.
– Подигла се велика прашина у вези с филмом „Балканска међа“. Да ли сте изненађени?
– Нисам изненађен. „Балканска међа“ први је филм који нас не приказује као злочинце. Србији је био потребан један такав филм, што је показала његова гледаност. Мислим да је тај филм указао на један правац.
– Да ли је Kосово данас питање свих питања у Србији? Морамо ли га се одрећи?
– Мислим да морамо наћи решење косовског питања кроз модел да избегнемо сукобе и рат, али не смемо се Kосова одрећи, јер ако то урадимо, оно ће бити заувек изгубљено. Може да буде окупирано, и привремено изгубљено, али ми не смемо и не можемо да га се одрекнемо.
– Шта бисте ви урадили?
– Не знам шта се све дешава доле, па ми је тешко да одговорим на ово питање. Сигуран сам да није лако ономе ко мора да реши питање Kосова. Да ли оно мора да се реши одмах, веома је важно питање. Не знам ни какве су последице замрзавања дијалога. Драго ми је што не морам све то да знам и да будем тај ко доноси одлуку. Мислим да је референдум за Kосово добро решење. Ово је тежак тренутак. Не морамо да будемо сложни у вези с Kосовом, али морамо бити солидарни у заступању интереса Србије.
– Треба ли црква да се меша у политику и пита у вези с Kосовом?
– Црква не треба да се меша у политику, али треба да изрази свој став. Он мора да се уважи и да се узме у разматрање кад се доносе политичке одлуке. Црква има вишевековно искуство. Преживела је све партије и државе, а опстала је и кад нисмо имали државу. Има јединствено искуство и сматрам да су недопустиви напади на цркву.
– Kакав је Путин оставио утисак на вас?
– Путин је на мене оставио утисак једног великог државника. И човека који има духовну вертикалу.
– Да ли је Русија једини пријатељ Србије?
– Не бих рекао да је једини. Србија има много пријатеља. Могли бисмо те односе да развијамо и негујемо кроз културу и кинематографију. Требало би пријатеље умножити. А најважније је подсетити неке да смо пријатељи, јер су то изгледа заборавили.