Насловна Занимљивости БИЗАРНА МЕДИЦИНА: Погледајте медицинске праксе које су биле коришћене пре 100 година...
БИЗАРНА МЕДИЦИНА: Погледајте медицинске праксе које су биле коришћене пре 100 година и више а од којих се данас јежимо
Данас користимо разне научне методе да би смо дошли до најбољих метода за лечење и лекова који стварно раде. Међутим није увек било тако. Kроз историју смо могли видети методе које су биле бизарне, али распрострањене и у њихову ефикасност се није сумњало, барем не тада. Ово су неке од њих.
1. Лоботомија је извршена 40,000 пута само у Америци. То је медицински третман у коме се пацијенту одстрани дио мозга како би се излечила неке ментална болест.
Наравно, ово је често имало катастрофалне последице по пацијенте који су често остављани са трајним инвалидитетима.
2. Терапија електрошоковима се користила у прошлом веку као алтернатива лоботимији. Резултати нису били толико страшни колико и резултати лоботомије, међутим ово је идаље било неефикасно.
Ова метода је била оштро критикована у јавности јер се мислили да повећава ризик од самоубиства. Велики проблем је такође био и тај што пацијенти обично нису добровољно учестовали у лечењу.
3. Трепанација је метод у којем се пацијенту бушу рупа на глави како би се мозак ослободио притиска. Углавном је била фатална по пацијенте који су умирали од инфекција изазваних бушењем лобање у нехигијенским условима.
4. Секс са девицом се сматрало методом за лечење сифилиса. Наравно ова метода уопште на функционише али се нажалост идаље користи у одређеним деловима света, што резултира силовањима.
5. Зараживање маларијом се користило како би се излечио силифис код пацијента. Веровало се да ће изложеност маларији спасити пацијена од сифилиса, а онда би се маларија лечила другим методама. Ово нажалост није било тачно те су пацијенти умирали у великим бројевима.
6. Дијета са пијавицама се користила почетком прошлог века. Веровало се да ће пијавице извући храну коју је особа унела, међутим ово је било далеко од истина. Резултат су биле мучнине, повраћање и дијареје.