Критике на рачун мог рада у 42. Влади Црне Горе долазе од НВО који су смјештени у згради Бемакса, а за куповину или ренту им је гарантовао Бемакс Сви знамо које су то НВО, казала је бивша министарка просвјете, науке, културе и спорта Весна Братић, у емисији „Реферат“ Градске РТВ и Парламентарног канала.
Братић је истакла да је жртва политичког прогона, те да су сви прекршајни поступци против ње изгубљени.
„То дупло негативно мишљење добили су и други, између осталог и министар Министарства финансија, на чијем челу је био садашњи премијер а тадашњи министар финансија и социјалног старања Милојко Спајић. Зашто није поднијета ургенција за тако нешто то је питање за ‘цивилни сектор’. И ако би цивилни сектор пао на Далиборку Уљаревић, онда би то било заиста ниско. Пад би био баш дубок, пробио би дно“, наводи Братић.
Смјене 140 директора образовних установа су, како каже, биле законите, и појашњава да је Закон о измјенама и допунама Закона о општем васпитању и образовању изгласан 12. јуна 2021. године, преноси Градски. ме
„У том закону у прелазним и завршним одредбама пише да мандат руководилаца школских установа – основношколских, предшколских, средњошколских, престаје. Тако да је јако необично да се досуђују било какве одштете за пуни мандат кад је мандат престао већ 12. јуна“, казала је Братић.
Тај Закон пред Уставним судом није оспорен, али је, како истиче, много лакше све етикете налијепити на једну особу и направити жртвено јагње.
„Ја то нећу допустити без борбе, ако треба и до краја живота. Тврдим да су смјене директора законите, али нијесам могла да учествујем у поступцима као мјешач. Могла сам да објасним да Закон није добар, и ми смо покушали у мјесец дана, колико су нам дали да тај закон спроведемо, заиста да урадимо све што смо могли да распишемо конкурсе, говорим о школским одборима“, објашњава Братић.
Наглашава да није истина да је недоступна надлежним органима, наводећи да је недавно путовала у Шпанију, извадила нови пасош и личну карту, што је све, како истиче, евидентирано кроз информациони систем.
„Није тачно да сам била недоступна. Мени су дупло долазили позиви за прекршајне пријаве. Није ме звао СДТ, звао ме Суд за прекршаје и Суд за прекршаје ме је увијек нашао. Имам опуномоћеног адвоката који тамо иде умјесто мене, то је истина. Случајеви су завршени, окончани у моју корист“, наводи Братић.
Оцјењујући актуелну политичку ситуацију, сматра да је Влада направила грешку што је гласала за Резолуцију о Сребреници.
„Не могу да подржим један такав акт Владе Црне Горе, као што никад не могу да подржим, нити да се сложим, да је било неопходно признати јужну српску покрајину“, поручује бивша министарка.
Братић је казала и да замјера бившем премијеру Дритану Абазовићу што је срушио 42. Владу, јер је, како каже, њеним падом дошло до још већих подијела у друштву.