Специјални известилац ЕП за Србију Дејвид Мекалистер поручује да 2025. година није датум када би наша земља и суседне државе требалио да приступе ЕУ већ само „индикативни“, необавезујући термин

фотомонтажа

Он наводи и да то да ли ће земље западног балкана бити спремне за ЕУ 2025. зависи од испуњавања строгих „правних, политичких и економских“ критеријума.

Европска комисија ће, подсетимо, у уторак представити стратегију проширења.

Шест држава Западног Балкана приступиће Европској унији само ако наредних година спроведу обухватне реформе, рекао је Дејвид Мекалистер, известилац Европског парламента за Србију.

– Нова стратегија проширења коју Европска комисија представља у уторак (6. фебруар) има за циљ да „ојача реформску вољу у шест држава као и да обнови политички ангажман чланица ЕУ према Западном Балкану“ – рекао је Мекалистер за, Функен медиен групу којој припада десетак дневних листова у Немачкој.

Немачки политичар, који је и председник спољнополитичког одбора Европског парламента, рекао је да 2025. година, коју је Европска комисија навела као могући термин приступања Србије и Црне Горе, заправо представља „индикативни“, необавезни термин који треба да конкретизује приступну перспективу и пружи приступном процесу нову динамику.

– Конкретни термин приступа нове чланице ЕУ зависиће искључиво од тога када свака земља понаособ потпуно испуни строге правне, политичке и економске предуслове – поновио је Мекалистер добро познату бриселску формулу.

Додао је да се у шест балканских земаља морају јачати правна држава, борба против корупције и организованог криминала те гарантовати слобода медија. Уз то, рекао је Мекалистер, билатерални сукоби у региону морају се окончати што пре.

Танјуг

Лист Велт, који је већ имао увид у стратегију проширења ЕУ. наводи да у њој стоји како је Србији неопходан „свеобухватан правно обавезујућу споразум о нормализацији“ односа са Косовом.

Истиче се, међутим,  и да би уз „снажну политичку вољу, спровођење реформи и још увек недостајуће решење свађа са сусединма би Црна Гора и Србија до 2025. требало да буду спремне за чланство.

То, наравно, не значи да ће тада и бити примљене у ЕУ.

Извор: informer.rs