СКАНДАЛОЗНА одлука руководства Радио-телевизије Црне Горе и генералног директора Бориса Раонића да Јавни сервис прикаже босанскохерцеговачки филм „Quo vadis, Aida“ Јасмиле Жбанић, који говори о „геноциду“ над Бошњацима у Сребреници 1995. године, изазвао је огорчење код већине житеља ове земље.
Сама најава изазвала је огорчење међу Србима у Црној Гори, који су, како кажу, очекивали да ће падом режима Мила Ђукановића, Јавни сервис направити дисконтинуитет у односу на креаторе програма из времена које је баштинило антисрпску политику. Категорични су у оцени да филм има политичку позадину преко које се наставља антисрпска пропаганда, али и прикривени циљ да се у други план потисне остварење Предрага Гаге Антонијевића „Дара из Јасеновца“ и представља потирање тог злочина који се догодио у Другом светском рату.
– Филм „Quo vadis, Аида“ нема никакве везе са уметничким остварењем које би завређивало пажњу. Ради се о једној апсолутној пропаганди западног система наметнутих вредности који је направио и тзв. државу Косово и рат у бившој Југославији, а сада жели да одржи тај принцип кривице једног народа – каже за „Новости“ драматург и режисер Радисав Јеврић.
Наш саговорник сматра да се у овом филмском „остварењу“ не ради ни о каквој естетици, већ о најгорој врсти пропаганде.
– Не постоје друге жртве иако се десио крвави рат у којем је било ратних злочина на свим странама, као и у сваком грађанском рату. Свака жртва је важна, било да је једна или их је више. Али, неког проглашавати геноцидним, а неког априори жртвом не води ничему. Филм је пропагандни памфлет и ништа више – категоричан је Јеврић.
По оцени наших саговорника, филм је направљен у духу сатанизације Републике Српске и целог српског народа. Да је, филм антисрпска пропаганда под фирмом уметничког стваралаштва уверен је и професор Будимир Алексић, директор Института за српску културу.
– Све је у духу наратива који траје 30 година, а он је поједностављен и баналан: да су Срби реметилачки фактор на Балкану, да су криви за све ратове и да их треба представити као негативце као и њихово политичко и војно руководство у протеклом грађанском рату – каже Алексић.
Он додаје и да то што Јавни сервис Црне Горе емитује антисрпску пропаганду значи „да и овај менаџмент и руководство РТЦГ настављају уређивачку политику претходне, Ђукановићеве медијске политике која је имала врхунац управо на Јавном сервису“.
– Овај филм служи да би се скренула пажња са стварног геноцида у Јасеновцу, да би се он заборавио и потиснуо. Стварни идеолошки догађаји, стварна страдања, жртве и џелати треба да се избришу, а да се на другој страни исконструише још једна лаж. Емитовање таквих филмова није ништа друго него наставак мржње и нетрпељивости према већинском становништву православне Црне Горе која о протеклим ратовима на овим просторима мисли дијаметрално супротно од онога што мисле носиоци антисрпске политике у региону и шире – категоричан је Алексић.
Политички аналитичар Игор Дамјановић каже за „Новости“, да је шема, злоупотребе седме уметности у пропагандне сврхе на Западу одавно разрађена тако да би се тај холивудски патент последњих година широко примењивао и на Западном Балкану.
– За филмске пројекте који сатанизују Србе, као главне негативце, на Западу се најпре обезбеде средства, потом квалитетна продукција и промоција, а на крају и престижне филмске награде. Филм „Quо vadis, Аида“ је само један у низу таквих пројеката, који филмским и уметничким изразом треба да појача домете пропаганда о лажном геноциду у Сребреници. Измишљени филмски јунаци и тенденциозно екранизовани догађаји, широким народним масама су неупоредиво приступачнији од издвојеног мишљења – каже Дамјановић.
Он наглашава и да је одлука менаџмента РТЦГ да уочи новогодишњих празника емитује спорни филм проблематична, да вређа осећања већине грађана Црне Горе и подстиче поделе у друштву.
– С обзиром на то да Јавни сервис РТЦГ финансирају без изузетка сви грађани Црне Горе, било би веома значајно да јавност сазна колико је нашег новца потрошено на права приказивања филма „Qуо vadis Аида“ – додаје Дамјановић.
ПОДСТИЧЕ РАСПИРИВАЊЕ МРЖЊЕ
ПОСЕБНО су огорчени учесници ратова. Председник Удружења бораца ратова Црне Горе од 1990. године, Радан Николић, каже за „Новости“ да емитовање филма „Quo vadis, Аида“ представља својеврсни инцидент који је у функцији даљег распиривања мржње, и то тако што се догађаји фалсификују.
– Из тог времена постоје архивски снимци који су у директној супротности са оним што се дешава у филму јер је очигледна намера даља сатанизација Срба – наглашава Николић. – Са друге стране, у Црној Гори није процесуиран ниједан ратни злочин над припадницима бивше ЈНА и Војске Југославије. И то је та политика на којој је почивао бивши режим, а ово што ради РТЦГ је само наставак те политике.