Која је улога у мрежном рату против Србије, српске Цркве и српског Косова намењена организаторима догађаја „Belgrade Pride“?

Неће политички хомосексулци и трансродна заједница 7. септембра на улицама улицама Београда тек саблажњавати суграђане промоцијом настраности. Специјални задатак ове испоставе западних центара моћи је озбиљнији и по последицама-далекосежнији. Реч је о СПЦ и српском Косову. У низу најављених перформанса којима одговара опис карневала моралне деградације-један и буквално поражава – повезивање Свете Српске Православне Цркве и ЛГБТQ + заједнице на начине који би многима изгледали као неуспела пародија, али који се овде промовишу као легитимни.

БОРД ОДАБРАНИХ

Belgrade Pride заправо представља не само средство за пласирање агенди, него и веома озбиљан бизнис који је добро организован и структуриран, скоро као компанија, са бордом директора, у којем седе челници неколико невладиних организација које се претежно баве питањима ЛГБТ права.

Чланови овог одбора долазе из различитих организација које имају значајан утицај на обликовање политике и друштвене свести у Србији:

Агата Милан Ђурић из НВО „GETEN“, организације која се специјализовала за подршку трансродним особама и питања родног идентитета. Између осталог на њиховом порталу и помоћу њих можете се информисати о промени пола, хорманским терапијама, психилошкој и подршци тзв квир заједнице уколико се одлучите на тај пут без повратка.

Александар Николић из НВО „National Center for Sexual and Reproductive Health – POTENT“, бави се питањима сексуалног и репродуктивног здравља.

Јелена Васиљевић из НВО „Rainbow Ignite“, организације која подржава младе ЛГБТИ+ особе кроз различите едукативне и културне пројекте, а који у последње време све више форсирају питање цркве и припадника ЛГБТ заједнице.

Горан Милетић из „Civil Rights Defenders“, међународне организације која се залаже за људска права широм света, са фокусом на заштиту угрожених заједница.

Софија Тодоровић из „Youth Initiative for Human Rights“ (YIHR), која се бави промовисањем независног Косова, организацијом заједничких радионица Срба и Шиптара где се промовише шиптарска култура и злочини Срба над Шиптарима, затим организацијом учешћа у свим антисрпским акцијама као што је фестивал „Мирдита, добар дан“. Више година се залагала за доношење Резолуције о наводном геноциду у Сребреници.

Андреј Носов из „Heartefacta“, организације која користи уметност и културу за друштвене промене, тзв „размене активиста са Шиптарима“ и то све под покровитељством НЕД.

Ана Јовановић из НВО „GETEN“, организације која се специјализовала за подршку трансродним особама и питања родног идентитета. Између осталог на њиховом порталу и помоћу њих можете се информисати о промени пола, хорманским терапијама, психилошкој и подршци тзв квир заједнице уколико се одлучите на тај пут без повратка.

Ове организације, али и бројне друге које учествују на „Belgrade Pride” су уско повезане кроз заједничке пројекте и циљеве. Заједнички именитељ – јесу спонзори.

  • Иницијатива младих за људска права (YIHR):
    • ЕЕА и Норвешки грантови: Финансијска подршка у оквиру пројекта „Reclaim our Civil Space“, који је усмерен на јачање цивилног друштва у Србији.
    • Фонд за хуманитарно право: Подржавају иницијативе везане за транзициону правду и помирење у региону.
    • Национална задужбина за демократију (NED): Подржава програме који имају за циљ промоцију демократије и људских права, укључујући и пројекте везане за Косово.
  • Hartefact:
    • Национална задужбина за демократију (NED): Кључни донатор који финансира програме културне размене и активности везане за суочавање са прошлошћу, често са фокусом на промоцију независности Косова.
    • Министарство иностраних послова Краљевине Норвешке: Подржава пројекте који промовишу културну сарадњу и уметност као средство друштвених промена.
  • GETEN:
    • Амбасада Холандије у Србији: Подржава активности усмерене на права трансродних особа и промоцију ЛГБТ права.
    • Амбасада Краљевине Норвешке: Финансира програме који имају за циљ подизање свести о правима трансродних особа и других маргинализованих група.
    • Национална задужбина за демократију (NED): Америчка организација која финансира пројекте који промовишу демократију и људска права.
  • Civil Rights Defenders:
    • Шведска влада: Један од највећих донатора, кроз програме који подржавају људска права и демократију широм света.
    • Национална задужбина за демократију (NED): Америчка организација која финансира пројекте који промовишу демократију и људска права.
    • Европска Унија (ЕУ): Подржава пројекте који се баве правима мањина и маргинализованих група у различитим регионима.
    • СИДА (Шведска међународна агенција за развој и кооперацију): Шведска агенција која финансира програме за људска права и демократију.
  • Rainbow Ignite:
    • Амбасада Холадије у Србији: Промовише ЛГБТ права и подржава активности повезане са ЛГБТ заједницом у Србији.
    • Амбасада Сједињених Америчких Држава у Србији: Пружа финансијску подршку за програме који се баве правима ЛГБТ особа и промоцијом толеранције.
    • ILGA-Europe: Европска мрежа организација која се бави правима ЛГБТ особа, која финансира активности усмерене на унапређење права ЛГБТ заједнице у Србији.

Важан податак што се тиче Rainbow Ignite јесте да су они неформална НВО чија је директорка Јелена Васиљевић уједно и програмска координаторка у организацији Labris – Лезбијска људскоправашка организација, где је стекла дугогодишње искуство у управљању програмима, организовању заједнице, заговарању и прикупљању средстава. Поред тога, Јелена Васиљевић је укључена у мреже које се баве ЛГБТ правима на регионалном нивоу, укључујући сарадњу са ERA – ЛГБТИ асоцијацијом за једнака права за Западни Балкан и Турску, што нас даље води до тога да је Rainbow Ignite део шире мреже ЛГБТ НВО. Уколико погледамо финанисјере ових НВО којима координише Јелена Васиљевић видећемо да су и они део мреже НЕД.

Посебно је интересантно да су све ове НВО финансиране од стране НЕД, доказ више да је „Belgrade Pride“ много више од саме недеље поноса и параде – то је део добро структурираног покрета са јасним циљевима и значајним утицајем.

КОСОВО ИЛИ ЛГБТ

Дубљим сагледавањем њихових активности, уочљиво је да осим промоције ЛГБТ права, агенда обухвата и друге политички осетљиве теме. Најбољи илустратор реченог је рад Иницијативе младих за људска права и Hartefact-а, међутим будући да је у питању једна велика мрежа НВО, можемо слободно рећи да су кроз овај програм који очигледно финансира организација која се сматра директном испоставом ЦИА, укључени сви.

Иницијатива младих за људска права један је од главних актера који активно ради на промоцији политичке агенде повезане са тзв. Косовом. Осим што је организатор шиптарског фестивала „Мирдита, добар дан“,ова организација је недавно учествовала и на XVI Форуму за транзициону правду у постјугословенским земљама, који је одржан у Приштини, у организацији Фонда за хуманитарно право и Фонда за хуманитарно право Косово, који су део РЕКОМ мреже помирења. На овом форуму званично је представљен други том „Косовске књиге памћења“ под насловом „Достојанство за нестале” (1998–2000), који садржи информације о особама несталим у рату на Косову.

Током форума, дискутовало се о темама које укључују институционалну подршку породицама несталих, ратно страдање цивила у другим конфликтним зонама као што су Украјина и Газа, као и о политикама сећања у контексту процеса помирења на Западном Балкану. Учесници форума имали су прилику да посете места страдања на Косову и чују приче преживелих, као и да одају почаст жртвама, што додатно наглашава политичку димензију ових активности.

Слично томе, Hartefact је више пута организовао „размене” својих активиста са активистима НВО-а са Косова и Метохије. На њиховом сајту је наведено да је током јуна, уз подршку Националне задужбине за демократију (NED), организована размена десет младих истраживача из Србије и Косова у оквиру програма „Research Visiting Program“.

Групе су посетиле Приштину, Грачаницу и Београд, где су се сусрели са представницима преко двадесет косовских и српских организација, као и са професорима, активистима и уметницима. Ове активности су осмишљене да олакшају „регионалну сарадњу“ и подрже истраживања која се баве „односима између Србије и Косова“.

КОНТРАОБАВЕШТАЈНИ РАД НЕД-А

Дакле, на први поглед и више је него јасно да све ове НВО финансира НЕД, Национална задужбина за демократију. Иако NED себе представља као независну невладину организацију, недавне анализе и упозорења, попут оних из Кине, указују на то да је ова институција заправо инструмент америчке спољне политике. Циљ NED-а није само промоција џендер и воак идеологије, већ и много дубље – подривање уставног поретка земаља попут Србије кроз контраобавештајни рад који се спроводи путем цивилног сектора и мреже страних служби.

Током последњих година, управо су активности ових НВО, попут Иницијативе младих за људска права и Hartefact-а, биле у центру пажње политичке агенде која се заснива на неутемељеним оптужбама против српског народа. Упорно инсистирање на томе да су Срби починили бројне злочине током ратова на простору бивше Југославије, док се истовремено злочини над Србима минимизирају или потпуно игноришу, кулминирало је доношењем резолуције о наводном геноциду у Сребреници. Ово је само један корак ка широј агенди која има за циљ да легитимизује независност тзв. Косова и прикаже Србе као главне кривце за страдања током деведесетих.

ЕКОЛОЗИ У ОРГАНИЗАЦИЈИ BELGRADE PRIDE-А

Поред ових активности, посебно је важно нагласити улогу коју ове организације играју у контексту разних протеста који се организују Србији. Под плаштом еколошких иницијатива, ове НВО директно или кроз појединце из својих редова учествују у организацији протеста који имају за циљ дестабилизацију државе. Један од најочигледнијих примера је организација Rainbow Ignite, која је директно укључена у ове протесте. Поједини њени активисти, као што је Миле Пајић, а затим и НВО „Да се зна“ чији су оснивачи осумњичени да под маском заштите припадника ЛГБТ дилују дрогу, део су организационог одбора Belgrade Pride-а и такође учествују у Иницијативи младих за људска права. Несумњиво да је реч о чврстој увезаности невладиних организација које наизглед имају различите циљеве, али које заправо делују у координацији ради остваривања заједничке политичке агенде.

Под изговором заштите животне средине и људских права, ове организације се заправо баве агресивним лобирањем за независност Косова и систематским подривањем српског уставног поретка. Протести које су иницирали наводно еколошки покрети, заправо служе као платформа за деловање ове мреже НВО које раде на дестабилизацији државе. Нелогичност је следећа: они који се представљају као браниоци западне Србије од „корупције“ и „еколошких катастрофа“ су исти они који, на међународној сцени, заговарају независност Косова и учествују у активностима које директно раде на урушавању суверенитета Србије.

КАМПАЊА СА ВИШЕ ДИМЕНЗИЈА

Како је то јасно истакнуто у кинеским анализама, NED користи овакве покрете и организације за остваривање својих геополитичких интереса у различитим деловима света, а Србија није изузетак. Подршка коју NED пружа овим НВО је свеобухватна – од финансијских средстава до логистичке подршке – и све је то усмерено ка једном циљу: дестабилизацији земље и промени политичког система у складу са западним интересима. Када се овоме додају напори ових организација да наметну наратив о геноцидности Срба и легитимитету независности Косова, постаје јасно да је ово део шире стратегије подривања државне суверености.

Србија се тако налази на удару мултидимензионалне кампање која комбинује промоцију ЛГБТ права и еколошких иницијатива са политичком агендом која се заснива на идеји да је српска држава корумпирана и да је неопходна промена система. Ова кампања није само борба за људска права, већ је инструментализација цивилног сектора ради остваривања страних политичких интереса, при чему је један од главних циљева легитимизација независности Косова и урушавање српске националне суверености.

Наставиће се…

Аутор: Весна Веизовић

eagleeyeexplore