Kина са својим људским, финасијским и технолошким потенцијалима и Русија са својим ресурсима, новцем, научним достигнућима и наоружањем заједно могу да политички и економски нађачају колективни Запад. Сасвим је логично питање имају ли САД и ЕУ икакве шансе против чврстог савеза најмногољудније и највеће земље света. Украјинска криза је само додатно убрзала кинеско-руско зближавање, а западни аналитичари који говоре о распаду Русије на пет-шест делова боље да цртају нову линију ,,гвоздене завесе“ у Европи. На Дњепру сигурно неће бити – изјавио је председник Српске лиге Александар Ђурђев поводом четвороипосатног састанка руског председника Владимира Путина и кинеског председника Си Ђинпинга у Kремљу.
Он је истакао да је ово почетак стварања истински мултиполарног света и да је помирење Ирана и Саудијске Арабије под покровитељством Kине.
- Историјске, односно епохалне промене се одвијају пред нашим очима. Швајцарске банке и Силицијумска долина пуцају по шавовима, док се руске и кинеске буџетске касе пуне. Србија је дужна да ове процесе помно прати и да се проактивно укључи у њих, јер се пред нама отвара историјска шанса да материјализујемо нашу вишедеценијску борбу против новог светског поретка. Србији је место да буде Истоку западу и запад Истоку, ускоро ће цела Европа имати потребу баш са таквом Србијом – закључио је Ђурђев.