БРАТСТВО доноси цео текст обраћања Владимира Путина светској јавности по завршетку јубиларних свечаности у Москви, одржаног у раним јутарњим часовима 11. маја:

Владимир Путин: Добро вече, или можда већ добра ноћ. Хоћу све  да поздравим. Поштоване даме и господо! Поштоване колеге!

Желим још једном да вам свима честитам Дан Велике Победе! Да захвалим нашим пријатељима и страним партнерима који су ових дана били са нама у Москви на јубиларним свечаностима, како би се поклонили генерацији победника.

Одајемо почаст свима који су допринели заједничкој победи над нацизмом, а то су и наши савезници у антихитлеровској коалицији, и војници Кине, и учеснике антифашистичког отпора у Европи, борци народноослободилачких покрета у Африци, у Азијско-Пацифичком региону и добровољци из земаља Латинске Америке.

Са нашим пријатељима и истомишљеницима нас спаја заједничко памћење и поштовање историје, подвига истинских хероја који су се борили за слободу и, наравно, наша одговорност за будућност, за изградњу праведнијег и безбеднијег света. Управо су питања од којих директно зависи стабилан развој целе светске заједнице – Евроазије и других региона света – била у центру пажње билатералних и мултилатералних састанака одржаних у Москви.

Они су, наравно, протекли у посебној, свечаној, празничној атмосфери, али истовремено су били изузетно богати и садржајни, испуњени темама из политичке, економске и хуманитарне агенде.

Да сумирам, а то бих желео да урадим сада, рећи ћу да смо током четири дана – од 7. до 10. маја – били домаћини званичних посета лидера три стране земље: Народне Републике Кине, Венецуеланске Боливарске Републике и Социјалистичке Републике Вијетнам.

Поред тога, одржано је 20 билатералних састанака са шефовима држава ЗНД-а, Азије, Африке, Блиског истока, Европе и Латинске Америке. Укупно је у свечаностима учествовало 27 шефова држава из ЗНД, Азије, Африке, Блиског Истока, Европе, Латинске Америке, као и око 10 шефова међународних организација. Још шест земаља је било представљено на високом нивоу.

У тако широком учешћу делегација из страних земаља и међународних организација видимо инспиративно сведочанство истинске консолидације око непролазних идеја и вредности наше заједничке Велике Победе.

Захвални смо лидерима 13 држава које су послале јединице својих националних оружаних снага да учествују у паради на Црвеном тргу. Њихов марш раме уз раме са нашим парадним јединицама испунио је заједничку прославу посебном енергијом, духом бојевог братства, искаљеног у годинама Другог светског рата.

Било ми је драго да лично захвалим војним руководиоцима Корејске народне армије и да упутим најтоплије речи војницима и командантима јединица специјалних снага Демократске Народне Републике Кореје, који су, заједно са нашим борцима, професионално, желим то да нагласим, и савесно извршавали задатке у ослобађању пограничних подручја Курске области од формација кијевског режима. Подвлачим: показали су храброст и хероизам, деловали су – желим то да поновим – на веома професионалан начин, демонстрирали добру обуку и припрему.

И наравно, свим лидерима држава је била посебна част да на трибинама поздраве главне хероје јубилеја Победе – ветеране Другог светског рата из Русије, Израела, Јерменије и Монголије.

Истичем да су, упркос претњама, уценама и створеним препрекама, све до затварања ваздушног простора, у Москву допутовали и лидери неких европских земаља: Србије, Словачке и Босне и Херцеговине. Понављам: разумемо са каквим огромним притиском су били суочени и зато искрено ценимо њихову политичку храброст, њихов чврст морални став, њихову одлуку да поделе празник са нама, да одају почаст успомени хероја Великог Отаџбинског рата, Другог светског рата, који су се борили и за свој родитељски дом и за избављење од смеђе куге целог света, целог човечанства, без икаквих претеривања.

За нас је важно да милиони Европљана и лидери земаља које воде суверену политику, то не заборављају. То нам даје оптимизам и наду да ћемо пре или касније, укључујући и уз ослањање на историјске лекције и мишљења наших народа, почети да се крећемо ка обнављању конструктивних односа са државама Европе. Укључујући и оне које данас још увек не напуштају антируску реторику и отворено агресивне акције против нас. Они и даље покушавају – то видимо управо ових дана – да разговарају са нама, у суштини, осионо и уз помоћ ултиматума.

Истинскии пример савремених равноправних односа у 21. веку може се видети у нашем свеобухватном партнерству и стратешкој интеракцији са Народном Републиком Кином. Кинески председник Си Ђинпинг био је главни гост свечаности, посвећених 80. годишњици Велике Победе.

Имали смо изузетно плодне преговоре, усвојили две заједничке изјаве на нивоу шефова држава, потписали низ међувладиних и међуресорних споразума који обухватају области као што су енергетика, трговина, финансије, наука, култура и много другог. Као што сам већ рекао, договорено је да ћу у септембру бити моја узвратна посета, званичну, Кини поводом прославе 80. годишњице победе над милитаристичким Јапаном.

Дубоко је симболично и логично да ће се главне, у суштини најважније меморијалне свечаности, повезане са 80. годишњицом завршетка Другог светског рата у Европи и Азији одржати управо у Москви и Пекингу – престоницама држава чији су народи прошли кроз најтежа искушења и платили највишу цену у име заједничке Победе.

Поштоване колеге, мислим да је свима очигледно: током преговора и састанака одржаних у Москви, дотакнуто је и питање решавања сукоба у Украјини. Захвални смо свим нашим гостима, нашим пријатељима, на пажњи коју посвећују том сукобу и на напорима које улажу како би осигурали да се тај сукоб оконча. У том смислу, сматрам да је потребно да се на тој теми посебно задржим.

У вези с тим, желео бих да кажем: као што је познато, Русија је раније више пута износила иницијативе за прекид ватре, али су те иницијативе сваки пут саботиране са украјинске стране. Тако је кијевски режим око 130 пута демонстративно прекршио 30-дневни – желим да нагласим ово – 30-дневни, од 18. марта до 17. априла, мораторијум на нападе на енергетске објекте, који је проглашен у складу са нашим договором са председником Сједињених Америчких Држава Доналдом Трампом.

Ускршње примирје које је иницирала Русија такође није поштовано: украјинске снаге су прекршиле прекид ватре скоро пет хиљада пута. Ипак, поводом Дана Победе – а ми то сматрамо такође светим празником за нас, може се само замислити, наши губици су били 27 милиона – ми смо на тај за нас свети празник прогласили примирје по трећи пут.

Истовремено, преносили смо оним нашим колегама на Западу који, по мом мишљењу, искрено траже начине за решавање ситуације, наш став о том питању, о прекиду ватре на Дан Победе, да у будућности не искључујемо могућност да продужимо рокове тог примирја – али, наравно, након анализе шта ће се десити у тих неколико дана, на основу резултата како ће кијевски режим реаговати на наш предлог.

И шта видимо? Какави су резултати? Кијевске власти – ви, у ствари, све то и сами веома добро видите – уопште нису одговориле на наш предлог о прекиду ватре. Штавише, након објављивања нашег предлога – а то се догодило, као што се сећате, 5. маја ове године – кијевске власти су већ  од 6. до 7. маја покренуле нападе великих размера. У удару је учествовало 524 беспилотне летелице и одређени број ракета западне производње, док је у Црном мору коришћено и 45 беспилотних чамаца. У ствари, током та три дана прекида ватре који смо прогласили – 8., 9. и 10. – десило се оно што сте видели и из медија, заправо, из ваших извештаја, било је јасно: током тог времена, извршено је пет циљаних покушаја напада на државну границу Руске Федерације у Курској области и на споју са Белгородском облашћу, управо у дане прекида ватре који смо прогласили. Поред тога, извршено је још 36 напада у другим правцима. Сви ти напади, укључујући покушаје продора на територију Руске Федерације у Курској и Белгородској области, су одбијени. И више од тога, наши војни стручњаци сматрају да они нису имали никакав војни значај и да су извршени искључиво из политичких разлога, а непријатељ је претрпео веома велике губитке.

Као што сам већ рекао, кијевске власти су не само одбиле наш предлог о прекиду ватре, већ су, као што смо сви видели, покушале да застраше лидере држава окупљених на прослави у Москви. Знате, драге колеге, када сам се састајао са колегама овде у Москви, појавила ми се следећа мисао. Поделићу је са вама: кога су покушали да застраше од оних који су дошли у Москву да прославе Победу над нацистичком Немачком? Кога су они покушавали да застраше? Јер, на крају крајева, ти који су дошли код нас су лидери не по званичном положају, не по радном месту, то су лидери по карактеру, по својим уверењима и по спремности да бране своја уверења. И ко је покушао да их застраши? Они који стају мирно, одају почасти и аплаудирају бившим СС-овцима? И уздижу у ранг националних хероја оне који су сарађивали са Хитлером током Другог светског рата? Чини ми се да је то покушај са очигледно неадекватним средствима, а они који то покушавају да ураде, сами не поседују страст на коју су рачунали.

Понављам још једном: више пута смо предлагали кораке за прекид ватре. Никада нисмо одбијали дијалог са украјинском страном. Подсећам још једном: нисмо ми прекинули преговоре 2022. године, већ украјинска страна. У том смислу, упркос свему, предлажемо кијевским властима да обновимо преговоре, које су они прекинули крајем 2022. године, а обновимо директне преговоре. И притом, подвлачим, без икаквих претходних услова.

Предлажемо да почнемо без одлагања већ следећег четвртка, 15. маја, у Истанбулу, где су се раније одржавали, и тамо, где су били прекинути. Као што је познато, турске колеге су више пута нудиле своје услуге за организовање таквих преговора, а председник Ердоган је много учинио да их организује. Подсећам да је као резултат тих преговора припремљен заједнички нацрт документа, који је парафирао руководилац кијевске преговарачке групе, али је на инсистирање Запада једноставно бачен у смеће.

Сутра имамо заказан разговор са председником Турске, господином Ердоганом. Желео бих да га замолим да пружи такву могућност за вођење преговора у Турској. Надам се да ће потврдити своју жељу да допринесе потрази за миром у Украјини.

Оријентисани смо не озбиљне преговоре са Украјином. Њихов смисао је да отклоне основне узроке сукоба и да успоставе дугорочни, трајни мир у историјској перспективи. Не искључујемо да ће током ових преговора бити могуће договорити нека нова примирја, нови прекид ватре. Штавише, право примирје, којег би се придржавала не само Русија, већ и украјинска страна, био би први корак, понављам, ка дугорочном, одрживом миру, а не пролог за наставак оружаног сукоба након донаоружавања, попуњавања украјинских оружаних снага и грозничавог копања ровова и нових упоришта. Коме треба такав свет?

Наш предлог је, што би се рекло, на столу. Одлука је сада на украјинским властима и њиховим менторима, који, вођени вероватно својим личним политичким амбицијама, а не интересима својих народа, желе да наставе рат са Русијом рукама украјинских националиста.

Понављам: Русија је спремна за преговоре без икаквих претходних услова. Сада су у току борбена дејства, рат, и ми предлажемо да се наставе преговори које нисмо ми прекинули. Па, шта је ту лоше?

Они који истински желе мир не могу, а да ово не подрже. Истовремено, желео бих још једном да изразим захвалност за посредничке услуге и напоре усмерене ка мирном решавању украјинске кризе, које предузимају наши инострани партнери, а то су и Кина, и Бразил, земље Африке, Блиског Истока и, у последње време, нова администрација Сједињених Америчких Држава.

На крају, желео бих још једном да се захвалим свима који су са нама поделили празничне свечаности посвећене 80. годишњици Победе над нацизмом. Уверен сам да ће нам дух солидарности и слоге који нас је ових дана уједињавао у Москви и надаље помагати да градимо плодотворну сарадњу и партнерство у име напретка, безбедности и мира.

Користим прилику, да истакнем и огромну улогу новинара, представника светских новинских агенција, телевизијских канала и штампе, који су пратили јубиларне свечаности, вишечасовни програм разговора и радних састанака. Много су учинили како би људи у различитим земљама света доживели јединствену атмосферу ових празничних дана у Москви. Наравно, хвала вам и за овај састанак, с обзиром на то да се одржава прилично касно и, наравно, сви су већ уморни.

Хвала вам много на пажњи, пошто је већ скоро пола два ујутру или можда и више од пола два ујутру по московском времену, отпуштам вас с Богом.

Хвала вам много на пажњи. До виђења.

[ПРЕДСЕДНИК РФ]