Аутор: Кирил БЕНЕДИКТОВ, политиколог, писац политичке биографије Доналда Трампа «Црни лабуд»
ХОЋЕ ли доћи до новог грађанског рата у Сједињеним Државама?
Ово питање се – како се ближи 5. новембар – све чешће поставља са обе стране Атлантика.
Степен поларизације америчког друштва достигао је ниво без преседана. Демократе Трампа називају Хитлером и фашистом, а његове присталице једноставно смећем. Трамп инсистира да су демократе домаћи непријатељи, зли лудаци који су опаснији од Кине и Русије заједно.
„Они су марксисти, комунисти и фашисти, они су болесни“, понавља он.
Парадоксално, уочи председничких избора, и демократе и републиканци су коначно нашли заједнички језик, али се испоставило да је то – говор мржње.
Међусобне увреде које прште са екрана телевизора и са страница новина раде свој посао: америчка нација се коначно поделила у два непријатељска табора.
Трампове присталице и активисте његове изборне кампање туку не само у плавим (демократским) државама, већ и у црвеном (републиканском) Тексасу.
Према либералним хорор-причама, републиканци пуном паром купују оружје и муницију, припремајући се да бране свог идола ако му демократе поново украду победу.
Ако погледате у прошлост, постаје очигледно: Американци нису били толико подељени од грађанског рата Севера и Југа 1861-1865. И то наводи на размишљање: шта ако нови грађански рат у Сједињеним Државама није фантазија холивудских сценариста (недавни филм Алекса Гарланда зове се Грађански рат), већ врло реална перспектива, и то блиска?
Председник Белорусије Александар Лукашенко указао је на могућност таквог сценарија: „Бојим се да смо сведоци унутрашњег грађанског рата у Сједињеним Државама. Све води ка томе. А они, луди, то раде својим рукама, па се чак претварају да заводе ред у свету“.
Једно је када професионални политиколози и беспослени новинари говоре о хипотетичком грађанском рату, а друго када таква упозорења долазе са усана искусног политичара који је на челу државе безмало 30 година.
Лукашенкове речи треба схватити што је могуће озбиљније (поготово што су информације председника Белорусије а приори поузданије од информација политиколога и новинара). Ако он верује да је грађански рат у Сједињеним Државама могућ, онда вероватно има добре разлоге за то.
Ми, за разлику од Александра Григоријевича, немамо приступ обавештајним подацима и поверљивим аналитичким извештајима, па морамо да оперишемо подацима из отворених извора.
Последњих дана, када је Доналд Трамп почео да престиже Камалу Харис у истраживањима јавног мњења, у либералним медијима је почело активно лицитирање са разним сценаријима деловања демократа уколико победи републикански кандидат. Једна опција претпоставља да ће најнепопустљивије демократе у Представничком дому САД одбити да овере Трампову победу.
Међу њима је виши члан Надзорног одбора и стари Трампов непријатељ Џејми Раскин из Мериленда:
„Ако Трамп победи на слободним, поштеним и поштеним изборима, онда ћемо то очигледно прихватити“, рекао је он за Axios, али је брзо додао да не очекује да ће Трамп играти фер. „(Трамп) чини све што може да покуша да се умеша у процес, било да говоримо о манипулисању изборним резултатима у Небраски, о манипулисању бројањем гласова у Џорџији, или стварању других врста опструкција“.
Ово значи да Трамп неће добити потврду мандата од њега, Раскина и ултрадемократа попут њега.
До чега би ово могло довести? Либерални медији покушавају да изгладе ситуацију, тврдећи да се ништа посебно страшно неће десити – у најгорем случају поновиће се ситуација из 2005. године, када је један број конгресмена одбио да потврди победу Џорџа Буша у Охају већином гласова у оба дома Конгреса.
Лидер демократске мањине у Представничком дому Хаким Џефрис каже да ће његова странка учинити „све што је неопходно да заштити демократију и транзицију власти и да обезбеди да победник председничких избора буде потврђен 6. јануара без драме и последица“.
Али, да ли се у то може веровати?
Вероватно ће се то догодити ако Трамп победи убедљиво. Међутим, не може се искључити да ће победа бити тесна, са малом разликом.
У том случају ће демократе бити у искушењу да искористе 14. амандман на Устав САД, који забрањује свим савезним званичницима који су учествовали у побуни да обављају јавне функције.
Вреди подсетити да су 2021. демократе из Представничког дома великом већином гласале за опозив Трампа под оптужбом за подстицање побуне (6. јануара). А њихов вођа Хаким Џефрис – исти онај који се данас заклиње да неће оспорити изборне резултате ако Трамп победи – стално је бившег председника називао „главним побуњеником“.
Хоће ли демократе заборавити херкуловске напоре које су уложили да осуде Трампа?
Када се Конгрес састане 6. јануара 2025. да преброји и овери гласове Електорског колегијума, од законодаваца ће се тражити да прихвате оверене гласове за сваку државу (електори сваке државе државе морају гласати за кандидата који добије највише гласова у њиховој држави, а не нација уопште). Али, савезни закон даје Конгресу право да оспори електоре у неким случајевима.
Судија савезног апелационог суда недавно је изнео мишљење да би то био ваљан разлог да Конгрес одбије изборне гласове за неког од председничких кандидата ако се утврди да један кандидат не испуњава услове за обављање функције према 14. амандману.
Џејсон Мареј, адвокат који је заступао Трампове противнике, упозорава да би нова криза могла да дође 6. јануара 2025. године, када чланови Конгреса морају да овере електорске гласове.
„Шта се дешава када чланови Конгреса 6. јануара, када преброје електорске гласове, кажу да неће пребројати гласове дате за председника Трампа јер је он дисквалификован? – пита Мареј.
Али, ко може да дисквалификује Трампа, с обзиром на то да је опозив 2021. пропао? Само Врховни суд, који то очигледно неће урадити (конзервативне судије сада у њему имају већину).
Поменути Џејми Раскин се унапред љути: „Они (судије Врховног суда) желе ово да стигне у Конгрес како бисмо 6. јануара 2025. морали да кажемо љутим Трамповим присталицама да је он дисквалификован… А онда ће и мени бити потребни телохранитељи и биће услова за грађански рат. А све зато што девет судија једноставно не жели да ради свој посао и тумаче значење великог 14. амандмана.
Имајте на уму: поново се користи израз „грађански рат“. Овога пута из уста америчког конгресмена, додуше не најадекватнијег.
Дакле, окидач за избијање грађанског рата у САД може бити процедура оверавања изборних резултата у јануару. Мало је вероватно да се то догоди раније.
До 6. јануара 2025. остаће могућност (или илузија такве могућности) да се све промени. Ово изазива легитиман приговор: сви смо видели како су огорчене Трампове присталице упале на Капитол 6. јануара 2021. и сведоци како се испоставило да побуне није ни било.
Хоће ли се исто десити и овога пута?
Ова опција такође није искључена. Али, поларизација америчког друштва може одиграти своју злослутну улогу.
Године 2020-те, Сједињене Државе су биле исцрпљене пандемијом коронавируса и блокадама, шокиране нередима БЛМ и захтевима за распуштање полицијских снага.
Левица и либерали мрзели су Трампа ништа мање него сада, али га нису звали Хитлером, а што је најважније – његове сународнике, који су га подржавали, нису називали смећем. Да не говоримо о томе да су грешке озлоглашеног „јуриша на Капитол” узеле у обзир обе стране…
Наравно, Грађански рат 2.0 у Сједињеним Државама биће потпуно другачији од оног у коме су се индустријски Север и пољопривредни Југ сударили у смртоносној конфронтацији пре 163 године.
Штавише, највероватније неће бити налик ни на оно што приказују у холивудским филмовима. „Ако се то догоди, вероватно ће бити далеко од популарне слике о томе како би грађански рат могао избити у Америци“, оценио је Џозеф Саливан, виши саветник у економској консултантској компанији Линдзи Груп.