Премијер Милош Вучевић рекао је да Србија очекује да ће ући у стратешки дијалог са Сједињеним Америчким Државама и додао да је за нашу земљу „важно да САД боље и гласније чују српску позицију око Косова и Метохије“, али и Босне и Херцеговине и Републике Српске.
„Много је области у којима ми очекујемо да приближимо ставове са САД, пре свега да добијемо тај формат стратешког дијалога између две државе, а неспорно је да причамо о првој сили света и незамисливо је решавање кључних регионалних питања без учешћа САД“, рекао је премијер Вучевић.
Он је истакао да су у питању дијалог и сарадња у појединачним областима, економији и енергетици, а како је навео, „Србија би волела да има ближу сарадњу са САД и у области одбране и заинтересовани смо за одређене набавке наоружања и војне опреме“. Додао је да наша држава жели да у дијалогу са САД разговара и о безбедности и сајбер-безбедности, размени обавештајних података, контролисању миграција и миграторних кретања, борби против трговине људи и наркотика…
„Све су то области које су од обостраног интереса у билатералним односима Сједињених Држава и Србије. И верујем да ће то добити на посебном замаху и да ће добити на интензитету са доласком нове администрације у Вашингтону“, навео је Вучевић.
Иако још није конкретизовано ништа, на речима звучи као уобичајена сарадња двају држава. Али, у односима Србије и Америке има једно велико „али“. Вашингтон признаје тзв. Косово и чува му леђа где год да треба, без обзира што формално шаље поруке да је сарадња са Србијом битна.
Наша земља жели да буде неутрална, да сарађује са Истоком и са Западом. Са Кином и Русијом имамо специјалне споразуме, али смо са ове две државе на истој страни, страни међународног права које поштује независност држава и неповредивост граница. А, САД има другачије, криво тумачење норми и Повеље Уједињених нација.
Министар спољних послова Марко Ђурић рекао је за „Еуроњуз“ да би „отварање стратешког дијалога Србије са Сједињеним Америчким Државама довело до значајног унапређења квалитета и карактера односа земаља и да дијалог не би подразумевао само серију састанака, већ и сарадњу која би позитивно утицала на међународни положај Србије“.
„С обзиром на то да се налазимо на самом крају мандата једне администрације и на почетку мандата нове, на отварање стратешког дијалога у Београду гледамо као на фантастичну прилику на однос са председником Трампом и његовим тимом, као увод у могућу његову посету Београду у наредном периоду коју бисмо волели да видимо, али и као сјајну шансу да са администрацијом председника Трампа, који ће Америци вратити заслужено место и у српским очима, а и у широј међународној заједници, то буде једна одлична увертира. Истовремено желим да кажем да отварање овог стратешког дијалога не би било на уштрб или на рачун односа Србије са њеним традиционалним пријатељима и партнерима“, истакао је Ђурић.
Огласила се и Амбасада САД у Београду поруком да „амбасада не може коментарисати било какве потенцијалне најаве уочи посете заменика америчког државног секретара за управљање и ресурсе Ричарда Верме“. Наводно, договор би требало да се конкретизује када Верма, који је данас у Албанији, дође 11. јануара у Београд.
„Сједињене Државе одржавају стратешке дијалоге са бројним партнерима. Стратешки дијалог нуди структурирани формат за широко ангажовање влада у кључним областима сарадње, укључујући економска партнерства, енергетска питања, безбедност и одбрану, очување основних слобода и владавину права и друге области од заједничког интереса. САС цене своје снажно и дуготрајно партнерство са Србијом и увек смо у потрази за начинима да унапредимо нашу билатералну сарадњу“, наводи се.
Некадашњи министар спољних послова Владислав Јовановић каже за РТ Балкан да „све док ми сарађујемо и са Истоком и са Западом на једнаким основама, у интересу наше земље и очувања војне неутралности и независности, договори су пожељни, јер доприносе укупном јачању наше земље и стабилности односа са великим силама“.
„Али под условом да то буде исти циљ и друге стране, а не само наше. Претпоставља се да друга страна увиђа границе могућег присуства и утицаја да не изрази неку преамбициозну жељу за јачање свог присуства, а на рачун наше неутралности односно независности. Видећемо шта ће овде да буде, за сада имамо само најаву области, нису додуше све побројане, али оне које су набројане су актуелне и важне и по природи осетљиве. Треба да видимо како ће то даље да се развија. Јачање односа са САД је у интересу Србије да одврати САД од већих искушења да се меша у унутрашње односе“, наводи Јовановић.
Он каже да је непремостив камен то што САД признаје тзв. Косово и да САД мора да ревидира тај став ако хоће односе на здравим основама.
„Развој међународних односа то намеће. Цео свет се накострешено поставља према случају ‘Косова’, јер после проглашавања ‘Косова’ као суи генерис случаја, испоставило се да у свету има још 100 ‘Косова’. САД ће у једном тренутку морати да схвати да јој се не исплати да због мањег изгуби веће. Србија је у сталном економском и јачању међународног угледа и значајнија је интересна тачка за САД него тзв. Косово које се копрца у сопственим проблемима и које нема никакве шансе да уђе у међународне организације без пристанка Србије. А, Србија нема никакву спремност да улази у међународне организације без Космета. Да ли ће сад бити речи о томе да Америка и сама увиди да није могуће, ни у америчком интересу да даље инсистира на независности Косова и да полако почне да одустаје од немогућег циља који шкоди њеним интересима у очима остатка света? Ако би тај проблем био решавам у складу са принципима међународног права, то значи да се увиђа да је направљен погрешан корак према нама око КиМ. Ако то не би био случај онда би домет разговара о стратешкој сарадњи био ограничен“, истиче Јовановић и понавља да „ако САД жели да сачува интересе и утицаје мора да схвати да даље инсистирање на независности КиМ није у њеном интересу“.
На наше питање да ли је случајно да најава овог партнерства долази баш када се спомиње да ће САД увести санкције НИС-у, он одговара да је најављено да би до 13. јануара, требало да се разјасни домет тих санкција.
„Држе нас у неизвесности, као да је то недодирљиво, па не може да се унапред објасни. Да ли је то контраударац Србији – ако она неће да уведе санкције Русији, онда ће их САД увести Србији? То је опасна игра која може лоше да им се врати.“
Из Стејт департмента је саопштено да ће Верма у Београду нагласити „растуће стратешко партнерство САД и Србије у енергетским и другим привредним питањима и подржати интеграцију Србије у европске институције, нормализацију односа с Косовом, јачање владавине права, као и тешњу билатералну сарадњу у војним и безбедносним питањима“. Ето прилике да се гост из Америке пита како се у његовој земљи назива свакодневно малтретирање Срба на Косову и Метохији.
А, што се тиче стратешке сарадње, гледаћемо да је добар знак што нам у госте стиже заменик државног секретара. После долазака помоћника заменика и помоћника неких помоћника, сада нам је указана част и попели смо до титуле заменика…
(РТ Балкан)