Свако време носи неке своје обичаје. Међутим, када је у питању сахрањивање, последњих деценија јавила се и једна пракса која нема баш никакве везе са српском традицијом и већини познавалаца тематике смета – постављање мермерних плоча уместо крстова на гробу.
Гробља у Србији прилично су разнолика и шаролика места. Ту се може видети читава плејада различитиј надгробниј “дизајнова” па има црних и белих плоча, срца, петокраких звезда, а неки иду толико далеко па праве гробове и у облицима – аутомобила, шаховских фигура, покојника… Обичних крстова све је мање!
Црне вертикалне и хоризонталне плоче, које су постале тренд у последњих 50 година, немају никакве веза са српском културом и, историјски, заправо су се прво користиле на католичким гробљима. У основи православних гробова увек је био само крст.
Стручњаци процењују да надгробних споменика који симболишу део историје и културе Срба, данас на гробљима има у промилима.
Забележено је и то да је у прошлости у Србији пописано око 2.000 цртежа различитих надгробних споменика, у чијој основи је увек био крст. Било је ту и флоралних мотива, али основа је увек била иста – крст као место око кога се православци сабирају. Ови гробови у прошлости су се углавном правили од камена пешчара, а не мермера како је данас скоро искључиво правило.
Разлози за чињеницу да Срби за своје преминуле данас чешће бирају црне плоче, уместо крстова већина тражи у финансијама. Плоча је јефтинија од исклесаног надгробног обележја.
А то свакако није начин да се одужимо ни нашим прецима ни традицији, зар не?