На данашњи дан прије 18 година, нашу земљу је у јеку НАТО агресије посјетио предсједник Бјелорусије Александар Лукашенко.
То је био једини свјетски лидер који нас је у периоду бомбардовања непосредно подржао.
Русија је у том периоду под влашћу Бориса Јељцина писала најсрамније странице своје историје:
„На власт у Русији дошли су издајници, шљам, најгори људи у историји Русије, као Горбачов и Јељцин. То што је направио Горбачов није можда толико очигледно. Међутим, он је човјек који је издао жртву 27 милиона грађана СССР-а, палих у Другом свјетском рату. Захваљујући подвигу тих људи, била је измијењена мапа свијета и формирано ново јалтинско-постдамско устројство међународних односа. Оно што су велике силе и моћни људи Стаљин, Рузвелт и Черчил направили, један слаб човјек и људско ништавило као Горбачов, успио је да сруши уједињујући Њемачку. За мито, Нобелову награду за мир, титулу човјека године у Њемачкој, Горбачов је пристао да протраћи резултате Другог свјетског рата. Најгоре од свега јесте, међутим, то што је Горбачов попуштао без икаквих лимита и зато он представља апсолутно највећег издајника. Ако је већ СССР повлачио војску из Источне Европе, то исто су морали да ураде Американци у Западној Европи, да тамо не буде никаквих америчких војних инсталација“, извод је из интервјуа генерала Леонида Ивашова, који је прошле године у Москви са њим водио Игор Дамјановић, сарадник нашег портала.
На срећу, данас се ситуација у Русији промијенила, каже Дамјановић, а предсједник Лукашенко је и данас према Србима једнако пријатељски настројен као и 1999.
Иначе, „третман“ Лукашенка од стране српских власти до сада био различит, мада, углавном позитиван, сходно подршци коју је овај лидер несебично дао Србима у одсудним тренуцима.
Подсјетимо да је влада Бориса Тадића 2012. године увела санкције Бјелорусији, на које Бјелорусија није узвратила реципрочно. Оправдање за овако сраман чин тадашња власт имала је у „логици да земље које су кандидати за придруживање ЕУ, укључујући Србију, усклађују своју спољну политику са политиком ЕУ“, како је истицано из прес-службе Бориса Тадића.
Званичници у Минску рекли су тада да жале због одлуке Србије да се придружи санкцијама ЕУ, али су саопштили да Бјелорусија неће увести реципрочне мјере против Србије и осталих који су одлучили да слиједе ЕУ.
Надаље, 2014. године, Свети архијерејски синод Српске православне цркве додијелио је предсједнику Бјелорусије Александру Лукашенку Орден Светог Саве првог степена, а патријарх српски Иринеј поручио је да Србија никада неће заборавити подршку те земље по питању Косова и Метохије. Ово високо признање предсједнику Бјелорусије уручио је патријарх српски Иринеј „за делатну љубав према СПЦ и српском народу“.
Орденом Републике Србије на ленти за заслуге у развијању и учвршћивању мирољубиве сарадње и пријатељских односа одликован је потом Лукашенко и од стране предсједника Томислава Николића.
Подсјетимо такође да се крајем јануара текуће године премијер Србије Александар Вучић састао у Минску са предсједником Белорусије Александром Лукашенком, на којем је Лукашенко поручио да ће учинити све што може за Србију. Александар Вучић је притом рекао да је поменута и набавка оружја, о чему ће више ријечи, како је најављено, бити у априлу. Очекује да ће предсједник Белорусије Александар Лукашенко ускоро посјетити Србију, и истиче да он одлично разумије позицију и политику наше земље.
Извор: in4s.net