У Спомен-парку „Јајинци“ одржана је државна церемонија поводом Дана сећања на жртве Холокауста, геноцида и других жртава фашизма у Другом светском рату. Венце су положили изасланица председника и председница Народне скупштине Ана Брнабић, на челу државне делегације у којој је било неколико министара, делегација СУБНОР-а Србије предвођене генералом Љубишом Диковићем, амбасадор Белорусије Сергеј Малиновски, министар-саветник у Амбасади Руске Федерације Александар Конанихин,  представници Града Београда, Градске општине Вождовац, Музеја жртава геноцида, Меморијалног центра “Старо сајмиште” Савеза јеврејских општина, Националног савета Ромске националне мањине, Удружења грађана за неговање антифашистичких традиција и други представници дипломатског кора у Србији, у присуству високих представника Српске Православне Цркве и традиционалних верских заједница.

Ана Брнабић је поручила да Србија негује културу сећања и да никада неће дозволити да буду заборављене жртве фашизма током Другог светског рата.

Истакла је да Србија данас, под вођством председника Александра Вучића, наставља да буде глас разума и стабилности.

“Управо зато што добро памтимо цену рата и цену поделе. Зато се залажемо за дијалог, мир и стабилност у нашем региону, као и на читавом европском континенту и свету. Србија је доследна, поуздана и мирољубива. У томе лежи наша снага, то је зрелост и показује нашу одговорност”, рекла је Брнабићева.

Подсетила је да су, током Другог светског рата, у логорима Сајмишту, Јадовну, Пребиловцима, Старој Градишки, Јасеновцу и у Јајинцима, људи убијани само зато што су били Срби, Јевреји, Роми и антишафисти, због вере и имена, зато што су били другачији.

“Јајинци су били једно од највећих стратишта у Европи, где је за неколико година живот изгубило више од 80.000 Срба, Јевреја, Рома и антишафиста других нација. То је трагедија коју је немогуће разумети, али морамо је памтити. Сећање на Јајинце је одговорност да не дозволимо да се нешто такво никада не понови”, нагласила је она.

“Ми им данас, 80 година касније, одајемо пошту не само речима, него и делом – чувајући мир, бранећи истину, штитећи вредности на којима почива слобода. Наша обавеза је да не дозволимо да се зло банализује, страдање заборави, истина прећути и зато се Србија активно посветила развијању културе сећања. Не зато што желимо да живимо у прошлости, већ зато што из прошлости извлачимо лекције и моралне темеље будућности”, нагласила је Брнабићева.

Дан сећања на жртве Холокауста, геноцида и других жртава фашизма у Другом светском рату установљен је у знак сећања да 22. април 1945. када су две групе са више 1.000 логораша покушале да се пробију из усташког концентрационог логора Јасеновац. Спасило се само њих 91.

Д.О.