Портал Истрага наставља да обилази фабрике уништене после 5. октобра од стране политичара ДОС-а. Ове недеље били су у Земуну у винарији “Навип”. Винарија “Навип” која је била један од највећих произвођача пића у Југославији, која је извозила вина по целом свету, данас више не постоји. Како данас изгледа винарија “Навип”?
Винарија “Навип” је запошљавала 500 радника. Пре петог октобра у “Навипу” се радило у три смене. Сваке недеље из “Навипа” је излазило два вагона пуних вина за извоз у Европу. Поред вина “Навип” је производио и шампањац, вињак, ракије и друга безалкохолна пића.
Фабрика је приватизована 2006. године од стране тајкуна блиских ДОС-у. “Навип” је у тренутку приватизације вредео преко 30 милиона евра, а продат је само за 6 милиона евра. “Навип” је приликом продаје имао само у својим складиштима неколико милиона евра у вину и шампањцу. Сам “Навип” је сваке године извозио око 1,6 милиона боца пића у иностранство.
“Навип” је поседовао око 1.200 хектара винограда и 200 хектара воћњака. Његови виногради су сматрани међу најбољима у региону. Само земља “Навипа” је вредела 30 милиона евра. “Навип” је још поседовао неколико зграда у Београду, опрему за производњу пића, сировине и вредне уговоре за извоз. Штету која је претрпела Србија мери се десетинама милиона евра. Реална цена “Навипа” била је 50 милиона евра.
Винарија “Навип” која је основана 1929. године, која је успела да преживи Други светски рат, долазак ДОС-а на власт није успела. Данас “Навип” више не постоји. Без посла је остало 500 радника. “Навип” је могао да настави да ради с обзиром да је имао уговоре да производи 100.000 флаша пића. У том тренутуку није било политичке воље код ДОС-а да бар 100 људи сачува свој посао и прехране своје породице.