Даница Томић била је прва жена пилот у Србији. Било је то тридесетих година прошлог века, у доба када је и у свету ваздухопловство важило за мушку професију.
Била је удата за команданта 6. ваздухопловног пука, мајора Миодрага Томића, пилота са највећим бројем победа у Првом светском рату. Остало је записано да је 1928. године, на прослави 15. годишњице аеродрома Даница привукла пажњу престоничких новинара када је летела „над провалијом дубоком 2500 метара“.
Њене акробације оставиле су новинаре без даха. У часопису „Илустровани лист“ објављена је њена фотографија испред авиона и текст: „Госпођа Даница Томић, супруга мајора Томића – прва жена у нашој земљи која је летела над провалијом од 2500 метара. Она је прва жена у нас која је правила лупинге, што је окретање авиона у ваздуху, и друге акробације“.
У августу 1933. године Даница је положила испит за туристичког пилота. Постала је прва жена у Југославији са летачком дозволом.
Записи комисије пред којом је полагала казују да је Даница била најбоља у својој класи. Авионом је управљала сигурно и хладнокрвно. Прва је жена која је у ваздуху изводила лупинге. Последње атерирање Даница је извела у 19 часова. У Београду је већ био сумрак што је отежавало услове слетања. Ипак, атерирање је изведено без икаквих проблема. Даници Томић је честитку упутио лист „Наша крила“.
Након добијања дозволе Даница је пала у заборав. Њен муж, мајор Томић, пао је у заробљеништво током Другог светског рата. Након завршетка рата се преселио у Америку. Супруга је вероватно пошла са њим, али јој се од 1933. године губи сваки траг. О Даницином приватном животу нема података. Није забележена чак ни у списима људи који прикупљају информације о авијатици у Југославији.
Извор: kurir.rs