Сједињене Државе планирају да у Русији направе „пету колону“ од америчких дипломаца предвиђених за размену. У те сврхе у државама које се граниче са Русијом треба да крену одређени тренинзи, изјавио је директор руске Спољне обавештајне службе Сергеј Наришкин.
Позивајући се на статистику Стејт департмана, истакао је да укупан број стипендиста образовних и културних америчких програма као што су Аццесс, ФЛЕX, Адванце, Глобал УГРАД, Wорк анд Травел УСА и Фулбригхт, износи више од 80.000 људи.
У Вашингтону сматрају да од њих могу направити „елементарну окосницу пете колоне“ али и да их, уз „потребну обраду“, могу ангажовати за нове санкционе механизме.
Одговарајући програми већ су спремни, а у суседним државама око Русије биће одржавани тренинзи. Акценат ће бити стављен на обуку студената „методама распиривања међунационалне и социјалне нетрпељивости, мешања у изборе и дискредитације државног руководства на друштвеним мрежама“.
Политички консултант Центра за медијске стратегије Вадим Манукјан у коментару за Јужну службу новости из Ростова на Дону тврди да због приближавања председничких избора у Русији Запад активно спрема разноврсне активности ванпарламентарне опозиције у Русији.
„Одбегли страни агенти којима су ментори припадници америчких обавештајних служби ових дана се окупљају у Виљнусу, Берлину и Риги. Тамо од својих газда добијају упутства за обуку своје нове пастве методом распиривања социјалне и међунационалне нетрпељивости у Русији“ — тврди овај експерт.
И додаје да „конспиративни“ спавачи и пета колона – састављена од дипломаца америчких програма за размену -већ очекују сигнал из САД да крену у своја деструктивна дејства против Русије.
„Амерички инструктори дају уводне напомене на тему мешања у изборе и дискредитацију актуелне власти у Русији. У овом тренутку Запад активно ради и по Србији и по Белорусији. На српском правцу Запад распирује међунационалну нетрпељивост, а на белоруском покушава да удахне живот влади у изгнанству. На абхазијском правцу приметно је оживљвање прозападне опозиције која преко такозваних независних медија гура антируску агенду“— закључује Вадим Манукјан.
Нешто пре овога Наришкин је говорио да ЦИА спрема формирање у иностранству виртуелне и наводно легитимне „Русијанске републике“ на челу са неком „привременом администрацијом“.
Закључио је да је Русија сматрала САД својим партнером након распада СССР-а, али да је Вашингтон суштински остао најопаснији и најнепомирљивији руски опонент.
Извор: Факти