Земље НАТО-а одлучиле су да радикално повећају своје војно присуство на Балтику, рекао је пољски премијер Доналд Туск новинарима после самита земаља Северноатлантске алијансе у Балтичком региону.
Он је предложио патролирање у сарадњи са НАТО-ом и националним јединицама, нагласивши да су такве мере неопходне како би регион био обезбеђен, пренела је агенција Пап.
„Растућа руска агресија нам говори да доносимо одлуке које су у неком смислу без преседана. У овом случају говоримо о радикално појачаном присуству НАТО-а у Балтичком мору“, додао је.
Према његовим речима у Балтичком мору, и на дну и на површини, је широку инфраструктуру, у распону од каблова и гасовода до производних платформи и ветроелектрана.
„Још нисмо одлучили које ће земље и у ком облику појачати своје присуство на Балтику. Пољска морнарица, као што знате, има ограничене могућности“, објаснио је Туск.
Генерални секретар алијансе Марк Руте је на самиту рекао да НАТО покреће нову мисију заштите подводних каблова у региону Балтичког мора.
Руте је на састанку у Хелсинкију са лидерима земаља чланица НАТО који се налазе на Балтичком мору рекао да ће мисија бити названа „Балтичка стража“, пренео је АП.
„То ће подразумевати низ средстава, укључујући фрегате и поморске патролне авионе, између осталог и појачаће нашу будност на Балтику“, рекао је Руте на конференцији за медије.
Он је, такође, рекао да ће мала флота поморских дронова бити распоређена „да би се обезбедио појачани надзор и одвраћање“.
Састанак је уследио након низа инцидената на Балтику који су појачали забринутост због, као је саопштено,“могућих руских активности у региону“.
Најављујући нову операцију, Руте је напоменуо да је више од 95 одсто интернет саобраћаја обезбеђено преко подводних каблова, а 1,3 милиона километара каблова гарантује процењене финансијске трансакције у вредности од 10 билиона долара сваког дана.
„Цела алијанса је видела елементе кампање за дестабилизацију наших друштава путем сајбер напада, покушаја атентата и саботаже, укључујући могућу саботажу подводних каблова у Балтичком мору“, рекао је он.
Руте је казао да противници НАТО морају да знају да алијанса неће прихватити нападе на њену кључну инфраструктуру, истичући да ће бити учињено све што је у њеној моћи да се осигура узвратна реакција, да се обезбеди да се види шта се дешава и да се онда предузму наредни кораци како се то више не би поновило.
Инциденти са оштећењем инфраструктуре у Балтичком мору догодили су се новембра 2024, када је прекинут телекомуникациони кабл Ц-Лион1 између Финске и Немачке , као и комуникациони кабл између Шведске и Литваније. Тада су власти за инцидент посумњале на кинески теретни брод Ии Пенг 3.
У децембру је оштећен кабл за напајање ЕстЛинк 2 између Финске и Естоније, заједно са још четири комуникациона кабла који повезују Финску са Естонијом и Немачком.
Званичници су посумњали закона сумњају да је танкер под заставом Kукових острва Еагле С оштетио каблове са сидром у Финском заливу.
Емитер СВТ, позивајући се на шведског министра цивилне одбране Kарл-Оскара Бохлина, известио је у уторак да је још један подморски кабл између Шведске и Финске у Балтичком мору оштећен из непознатих разлога.