Председник Комисије за нестала лица при Влади самопрокламованог Косова Пренк Ђетај изјавио је да су управо завршена истраживања на локацији у северном делу Митровице и да нису пронађени посмртни остаци несталих Албанаца
Председник Комисије за нестала лица при Влади самопрокламованог Косова Пренк Ђетај изјавио је данас за агенцију Бета да су управо завршена истраживања на локацији у северном делу Митровице, на којој се трагало за посмртним остацима несталих Албанаца током последњих сукоба на Косову, али да на тој локацији нису пронађени ничији посмртни остаци.
„Није пронађено буквално ништа, никакав доказ о томе да би на тој локацији могли да буду неки посмртни остаци“, рекао је Ђетај.
На основу раније издатог налога од стране међународног тужиоца на локацији у северном делу ске Митровице данас су експерти вршили истраживања о евентуалној могућности постојања масовне гробнице на месту где се раније налазила џамија која је, како је раније данас за Бету рекао Ђетај, спаљена и минирана 1999. године.
Ђетај је рекао да су данашњем истраживању у севрној Митровици присуствовали представници владиних комисија Београда и Приштине, представници Еулекса, форензичарског тима судске медицине Косова, чланови породица несталих током последњег сукоба на Косову и заинтересовани грађани.
Према његовим речима, булдожером су ископана три канала на тој локацији и пошто нису нађени никакви докази, односно ништа што би указало на оправданост раније сумње о постојању масовне гробнице, радови на тој локацији су завршени.
Ђетај је рекао да је завршетком данашњег истраживања одбачена свака сумња да на овој локацији постоји масовна гробница и да са тим случајем „више нико ни на какав начин не може вршити било какве манипулације“.
Упитан шта је следеће што ће се радити у вези несталих лица на Косову, Ђетај је рекао да ће већ у понедељак бизи одржан састанак са свим заинтересованим странама јер, како је рекао, има неких нових локација које треба да се уврсте у програм истраживања.
Породице несталих и киднапованих лица на Косову још трагају за 1.660 особа, од којих је 547 несталих Срба и других неалбанаца.
Данашње прераживање је на основу захтева из 2010. године који је покренуо међународни тужилац.
Координатор удружења несталих Милорад Трифуновић рекао је претходно за Бету да се удружења несталих Срба и других лица залажу да се свака локација обавезно истражи.
Међу 17 локација су и Косаре што се не истражује јер се сматра да тамо још има мина, рекао је Трифуновић.
Извор: Вечерње новости