Резолуција о Сребреници коју је усвојила Скупштина Црне Горе је непромишљена, недозрела и непријатељска према Српској и Србији и ставиће бројне изазове пред руководство у Бања Луци и Београду, каже за портал Дешавања у Бијељини предсједник Српске лиге и посланик у Скупштини Војводине Александар Ђурђев. Ђурђев је, на позив потпредсједника Скупштине града Бијељине Миленка Митровића, боравио у посјети Скупштини града у саставу парламентарне делегације Партије уједињених пензионера предвођене потпредседником Народне скупштине Републике Србије Стефаном Kркобабићем.
Срби нису национална мањина у Црној Гори
Ђурђев је подсјетио да према посљедњем попису у Црној Гори живи преко 30 одсто Срба и да нису национална мањина у тој држави. Тај попис је обављан у условима притиска да се опредијеле против српске припадности и Србије, а до данас се није промијенила власт која је то радила – власт Мила Ђукановића. Због тога је доношење ове Резолуције објашњиво, али неприхватљиво.
Мило Ђукановић и ДПС више не руководе Владом Црне Горе, али и садашња Скупштинска већина која подржава влади Здравка Kривокапића, нема већи отклон од политике ДПС. Kако ће се разријешити садашња криза подршке влади виђеће се у наредним данима.
,,Став Српске лиге је био да српске партије окупљене у Демократском фронту, а ни СНП нису требали да дају подршку влади у којој неће имати учешће и неће проводити оно што је грађанима обећано. Грађани су гласали за промјену власти и владу мимо ДПС и Мила Ђукановића“, каже за портал Дешавања у Бијељини Ђурђев, али се то изгледа није десило.
Црногорска резолуција о Сребреници, је тежња да се поништи геноцид над Србима у НДХ
Резолуција црногорског парламента чини стратешку штету српском народу ма гђе он живио и злонамјеран је потез власти која наставља политику ДПС која Србе ма гђе живјели проглашава геноцидним.
,,А чињенице говоре потпуно другачије, јер ако је над неким народом вршен геноцид уназад стотинама година, ако је нека нација темељно истребљивана са територија на којима је живјела, то је управо српски народ на територији бивше Југославије. То најбоље зна народ у Републици Српској и Семберији, које је злочине истрпио, какве је притиске имао, био бомбардован, као и народ у Србији, као и народ у Црној Гори. Српски народ је жртва све вријеме, а сада се проглашава да је злочинац. Ми не смијемо да пристанемо на такав наратив. Ми морамо да се боримо за истину“ каже Ђурђев.
Једино систематско истребљивање на овом простору је, истиче Ђурђев, истребљивање српског народа, и ако се може говорити о кривици Срба, онда је кривица данашњих генерација само у томе што су ,,претекле“ и остале живе.
Ако Срби хоће да се заштите не смије бити пођела, ни у локалној власти…
Ријеч криза се, каже Ђурђев у кинеском алфабету пише као знак који значи и нова шанса, преокрет. Ова одлука парламента у Црној Гори јесте направила кризу. Али она је и шанса да истина дође на виђело и да се изборимо за истину.
,,Али да би се изборили за истину сви Срби морају да се уједине, да се саберемо. Или да потпуно локализујем ту тему, овђе у Бијељини постоји раскорак да је на мјесту градоначелника једна политичка опција, а скупштинска већина је другачијих погледа. У томе се размимоилазе, али тачка гђе треба да се окупе, а грађани ће то наградити повјерењем, гласовима и поштовањем. Политичари морају да превазиђу оно што их дијели. Бијељина други град по величини у републици Српској и сви овђе требају да имају тај импулс, да покажу да могу изаћи на крај са новим изазовом, тако што ће сјести за заједнички сто, договорити заједничке кораке. Ти проблеми и размимоилажења која се виде су пред новим изазовима само бенигне разлике,“ рекао је за Дешавања у Бијељини Ђурђев.
Будући договор не треба само учинити квалитетнијим живот грађанима Бијељине, него треба да помогне српском народу и Републици српској, да се изађе из проблема и изазова који нам намећу спољни фактори.
Дио тог спољњег притиска је и ударац у леђа српском народу који је учинио парламент Црне Горе усвајајући резолуцију. Акт који грађани Црне Горе не би подржали на референдуму. Она не само да је нанијела штету српском народу у Србији, Српској, Црној Гори или ма гђе живио, него и самој држави Црној Гори. Kао што је то учинило и срамно признање Kосова.
У Београду влада забринутост због политичких пођела у Српској
,,У политичким круговима, у друштвеним и националним круговима у Београду у Србији се на дешавања у Републици Српској и политичку и другу поларизацију гледа онеспокојавајуће. То брине Србију. Можда ви то овђе толико и не видите, али ми у Србији, а то знам јер разговарам са великим бројем људи и из Академије наука, националних, научних, политичких кругова, постоји страх да су пођеле у Републици српској толико изражене да у питање може доћи и само функционисање Српске, поготову када долазе удари споља. Ако то не може да сабере, опамети политичке елите у Српској, скептик сам да ће доћи до било каквог просперитета. Бојим се да ће доћи до проблема које ове политичке елите неће моћи да ријеше на одговарајући начин“ отворено каже у разговору за наш портал Александар Ђурђев.
Сарадња са Бијељином се наставља
Ђурђев истиче да је задовољан досадашњим сусретима на нивоу Скупштине Србије и Скупштине Бијељине , али и сарадњом Српске лиге са Покретом за Бијељину у и његовим предсједником Миленком Митровићем.
Митровић се, каже Ђурђев, интересовао за социјална рјешења као што су начини на који градски буџети у Србији помажу пензионерима у виду тринаесте пензије, бесплатног превоза, повластица у приступу рекреативним садржајима, бањама, биоскопима, позориштима,… Највише искуства у обезбјеђењу тих социјалних давања, али и брисању генерацијских разлика у смислу успостављања међугенерацијске солидарности има Партија уједињених пензионера чија делегација је и дошла у Бијељину.
Покрет за Бијељину по националним питањима сарађује са Српском лигом, са којом је потписао и уговор о сарадњи. Циљ заједничког ђеловање је очување интереса и достојанства српског народа.
,,Уколико ми сами себи на помажемо неће нам помоћи нико други. Ако ми не поштујемо само себе, неће нас нико поштовати нико други. Kључна порука коју желим да пошаљем јесте да и градоначелник и скупштинска већина сједну за заједнички сто, да се договоре шта су приоритетни потези и доприноси који грађани Бијељине очекују. Нека немају привида да грађани не виде дневно политичке калкулације, изнад којих се морају уздићи. Бијељина није нека провинција и мала варошица, то је други град у Српској и има одређену одговорност коју као такав град носи само по себи, али са друге стране и као град који је наслоњен на Републику Србију и Србија у њега гледа са пажњом“ истакао је на крају разговора Ђурђев.
Парламентарана делегација Скупштине Србије боравила је 25. јуна у узвратној посјети Скупштини града Бијељине.