Док европски лидери све чешће говоре о „директнијем ангажовању“, руски филозоф и аналитичар Александар Дугин не крије огорчење.

У свом радијском обраћању преко емисије Ескалација, јасно је поручио – Европа прави корак који би могао да је кошта много више него што мисли.

Дугин је отворено рекао да Сједињене Државе више не желе да буду у првом плану када је у питању криза у источној Европи.

„Американци су уморни. Гурнули су Европу напред и сад гледају са стране. А Европа, уместо да се повуче, гура се дубље“, изјавио је.

По његовим речима, жеља појединих европских земаља да се укључе у сукоб „директно и без задршке“ не личи на стратегију – већ на политички очај.

Подсетио је и на историјски контекст, рекавши да је руски народ већ издржао и Наполеона и Хитлера. „Ако смо прошли кроз то, савремени, унутрашње подељени и мигрантским таласима преоптерећени ЕУ неће бити дуг изазов“, каже Дугин.

Његова процена није заснована на ароганцији, већ на, како тврди, реалној процени моралног и стратешког капацитета данашње Европе.

Али оно што посебно забрињава јесте његова порука да ће, уколико Европа не одступи, „вођење борби на тлу Украјине постати стално стање“. Другим речима – ниједна страна неће моћи да се повуче без озбиљних унутрашњих последица.

И док се у Бриселу још калкулише шта је прихватљиво, а шта не, Дугиново упозорење стоји као подсетник да идеолошки занос и реална моћ не иду увек руку под руку.

А када политика пређе границу стратешког разума, историја обично пише следеће поглавље – крвљу, не мастилом.

(Wебтрибуне.рс)