Олуја није само хрватски већ и амерички злочиначки подухват над Србима, у ком је лично учествовао амерички амбасадор у Србији Кристофер Хил – До сад необјављена Хашка документа
Док су се у јавности током ратова деведесетих, Американци залагали за мировна решења и преговоре, иза затворених врата управо су они били та ратнохушачка страна која осим што је снадбевала Хрвате оружјем, вршила војне обуке, они су и директно координисали војне операције хрватске војске над српским цивилним становништвом.
Исту ситуацију смо доживели и током рата на Косову и Метохији 1999. , истоветну ситуацију гледамо у случају Русије, где управо Американци заговарају мир и то тако што масовно наоружавају Украјину и чак и наглашавају да ће наоружавање Украјине довести до мира.
То имамо и данас на Косову и Метохији и то управо са америчким амбасадором Кристофером Хилом који је великим делом преузео управу и над спољњом и над унутарњом политиком Србије, где се на потпуно исти начин залаже за мир са албанским сепаратистима док америчка војска на простору јужне српске покрајине врши обуке албанских сепаратиста, прави војне базе и довлачи оружје.
Поред бројних доказа који су изнети током протеклих година а који говоре о директном учешћу САД на страни муслимана и Хрвата током ратова деведесетих, у прилог томе јавности представљамо поверљиви документ који је коришћен и као доказ у Хашком трибуналу. Реч је о службеној белешци сачињеној након састанка припадника хрватске амбасаде са америчким изасланицима где је Хрватима дато зелено светло да се спроведе злочиначки подухват Олуја.
Наиме, 31. јула 1995. само четири дана пред злочиначку операцију Олуја одржао се тајни састанак хрватског амбасадора у САД Миомира Жужула, Петра Шарчевића и Синише Петровића са тадашњим државним секретаром Ричардом Холбруком, амбасадором Роберт Фрејзером и актуелним амбасадор у Србији Кристофером Хилом.
На поменутом састанку америчка страна наводи да су Американци веома задовољни успехом хрватске армије, као и специјалном операцијом упереном против цивилног становништва, пре свега етничког чишћења Срба са простора Западне Славоније, односно операције Бљесак приликом које су Хрвати протерали преко 18.000 Срба са својих домова, приликом чега је 283 људи убијено и нестало, међу којима је 57 жена и деветоро деце.
Американци на састанку додају да је њихов савет поводом јачања савеза хрватске и муслиманске војске уродио плодом приликом ратних дејстава на подручју Бихаћа:
„Амерички су представници неколико пута честитали на последњим војним успјесима хрватских снага, изричито исказујући задовољство таквим развојем догађаја. Тиме се с једне стране отклања војна опасност за Бихаћ, а истодобно, они ситуацију задовољно проматрају у контексту јачања Федерације БиХ, коју сматрају „својим чедом“ – стоји у поменутом извештају.
Жужул у извештају даље наводи да је америчка страна дала зелено светло за војну акцију око Бихаћа и то не само у виду моралне подршке, а као закључак се наводи да је америчка страна задовољна развојем ситуације, подробним извештавањем од стране Хрвата и да Хрвати не наседају на преговоре са Србима већ да проблем Срба у Српској Крајини реше војним путем.
Весна Веизовић / Васељенска