Англосаксонци очекују од Европе да уђе у самоубилачку авантуру и директан сукоб са Русијом, поручио је руски министар спољних послова Сергеј Лавров на Међународном симпозијуму „Стварајући будућност“.

„Англосаксонци се данас надају да поразе Русију рукама кијевског режима. Kао резервна опција, ако режим Владимира Зеленског не успе, они припремају континенталну Европу да похрли у самоубилачку авантуру и уђе у директан оружани сукоб са Русијом“, рекао је Лавров.

Тужно је што данас владајуће елите многих западних земања не виде будућност у мултипларном свету и траже спас преко океана код хегемомна.

Немачка је „срамно“ прихватила уништавање Северних токова, што је донело штету исконским интересима немачке економије и народа, приметио је руски министар.

Борба „до победе“ са Русијом умногоме смањује шансе да учесници таквог рата имају икакву улогу у мултиполарном свету, указао је руски министар.

Према његовим речима, Запад је у очајном положају, али му ипак није довољно рата који је покренуо против Русије рукама Украјинаца, већ би сада да ратује и у Јужном кинеском мору и Тајванском мореузу који се налазе на 1000 километара далеко од граница Алијансе која себе, притом, назива „одбрамбеним блоком“.

Притом, Русија не затвара врата дијалогу са Западом, али ће у обзир узети све чињенице јер не заборавља како су западне земље одустале од својих обећања, обавеза и свих договора и како су показале своје манире, срушивши поверење у себе, навео је Лавров.

Москва ће, ако на Западу дорасту до идеје да обнове контакте и граде односе на принципима узајамног поштовања и балансу интереса, размотрити како да се односи према тим захтевима али руководећи се сопственим националним интересима, навео је руски министар.

Стварање мултиполарног светског поретка

Данас је тешко замислити да се почетком 1990. многима чинило да је дошао крај историје и да је заувек заварила једнополарност која је подразумевала да су сви послови у свакој тачки планете морали да буду под контролом САД, приметио је руски министар.

Међутим, руски дипломата Јевгениј Примаков је још тада изнео иновативну концепцију мултиполарности за коју многи ни у свету ни у Руисји нису сбили спремни, подсетио је Лавров.

Ипак, идеје руског дипломате су 1997. године прихваћене – Русија је са кинеским пријатељима пре 27 година потписала заједничку Декларацију о мултиполарном свету и формирању новог светског поретка – први документ у историји спољне политике где се тако нешто помиње, навео је Лавров.

Данашњи догађаји показују да су те идеје биле истините, у свету се дешавају револуционарне промене, захваљујући објективном развоју економија и јачању улоге Глобалног југа и истока, навео је шеф руске дипломатије.

Удео БРИKС земаља у светском БДП ће по паритету куповне помоћи ове године остварити 37 посто и то је засигурно више од Г7, навео је Лавров.

Kако је објаснио, економски напредак дозвољава све већем броју „незападних земаља“ да јачају суверенитет и национално орјентисану политику у унутрашњој и спољној политици.

Нема више места за спољно мешање, расте интересовање за ШОС и БРИKС, навео је Лавров и објаснио да је ова друга асоцијација једна од покретачких снага у формирању новог светског поретка са више центара.

Притом, Запад би желео да задржи привилеговано положај, приметио је министар.

САД и њему потчињене западне земље су задржале дух Хладног рата и у својим доктринама указују на потребу да се спрече претње које наводно долазе од Русије, Kине и других национално оријентисаних земља.

„После Украјине су против Русије поркенули праву агресију санкцијама. Против Русије уведено више од 21.000 санкција у сфери економије, финансија, трговине, инвестиција, културе, спорта, медија. Притом, од таквих неоколонијалних пракси највише страдају земље у развоју са територије Африке, Азије и Латинске Америке“, рекао је Лавров.

Запад сече грану на којој седи

Друга старна агресивне борбе с „неподобнима“ је што Запад тиме „сече грану на којој седи“, приметио је руски министар и објаснио да на западну више нико не верује у принципе часне конкуренције, неприкосновене имовине, претпоставке невиности.

Такође, наставио је Лавров, долар – који је деценијама рекламиран као зајендичко достигнуће целог човечанстава – сада је претворен у оружје за кажњавање свих непослушних.

Лавров је подсетио на речи руског председника Владимира Путина да БРИKС развија алтернативе палтне платформе али да не наступа против долара.

Дедоларизација је, како је објаснио, резултат деловања самих западних земаља, јер су људи схватили да се никад не зна на коју је ногу овог јутра устало руководтсво западних земаља и која држава може да буде следећа кажњена из било ког разлога.

(РТ Балкан)