На територији Маријупоља испод огромног комбината Азовстаљ још од совјетских времена постоје атомска склоништа, читав подземни град у ком се крију припадници нацистичке формације Азов али и страни плаћеници. Они засад одбијају да се предају и користе цивиле као живи штит како би продужили ток руске специјалне војне операције у Украјини.
Ово тврди руски војни експерт Алексеј Леонков, који за Спутњик објашњава шта се све налази у катакомбама испод Азовстаља.
Азовстаљ се простире на 11 квадратних километара, а чак и у најтежим постосвјетским годинама обезбеђивао је 10 одсто БДП-а Украјине.
Овај металуршки комбинат је, подсећа Леонков, изграђен у време Совјетског Савеза када су на његовој територији направљена склоништа за случај војног сукоба између СССР-а са земљама НАТО.
Леонков, војни експерт и уредник часописа „Арсенал отаџбине“, додаје да су у СССР веровали да је реална опасност да ће НАТО у случају сукоба употребити нуклеарно оружје.
Леонков објашњава да испод комбината постоје мала и велика склоништа.
„Објекат има осам спратова испод земље.Тамо је прилично сложен систем комуникације. Зато у склоништима постоје системи за одржавање живота, вентилације, за пречишћивање ваздуха, као и независни системи напајања”, наводи експерт.
Према речима саветника шефа владе Доњецке Народне Републике Јана Гагина, површина Азовстаља се може мерити са још једним градом, још једним Маријупољем. На територији фабрике налази се прилично озбиљан возни парк борбене технике, као и подземни комуникациони канали који га повезују са истим таквим другим објектима у Маријупољу.
Последње упориште нациста
Од првог дана руске специјалне војне операције у Украјини, представници нацистичке формације Азов (забрањене у Русији) почели су да довозе тешку војну опрему у Азовстаљ. Фабрика је већ неколико месеци без струје, а око 14.000 запослених успело је да се спасе. Према речима Леонкова, ово место је последње упориште нациста. „У принципу, Мариупољ је увелико ослобођен. Око 2000 нациста не жели да се преда како би се одужио ток специјалне операције“, наглашава експерт.
Леонков не искључује могућност да се у Азовстаљу налазе цивили које нацисти држе као таоце.
„Наш главни задатак је максимално очување живота грађана, као и њихово ослобађање од терористичког заробљавања. Како би се решио овај проблем, потребна је веома темељна припрема за операцију ослобађања фабрике“, истиче саговорник. Према његовом мишљењу, операцију треба назвати „противтерористичком“, јер обично терористи држе људе као таоце, а не јединице регуларне украјинске војске.
Пре или касније остаће без залиха
Стручњак објашњава да се у Азовстаљ не може испоручити оружје и муниција.
„Нацисти тренутно користе оружје које су допремили у фабрику почетком специјалне војне операције. Али, њихов живот зависи и од снадбевања водом и храном коју не могу тамо да набаве“, истиче он.
„Према његовим речима, постоји нада да ће представници нацистичких батаљона и страних плаћеника пре или касније остати без свих залиха. „Паралелно се спроводи операција блокирања свих улаза и излаза који воде до ових објеката. На овај начин се минимизира могућност да Азовци изађу из фабрике кроз све излазе, него само кроз један или највише два“, наглашава Леонков.
Подсетимо, 7. марта 2022. године заменик команданта батаљона Восток ДНР Александар Семјонов је изјавио да је Маријупољ окружен, да је почело чишц́ење засебних подручја. Поред осталих украјинских јединица, отпор пружа и екстремистички пук Азов против чијих је припадника у Русији покренут кривични поступак.
Руски председник Владимир Путин наложио је да се одустане од јуриша на Азовстаљ како се не би ризиковало животима руске војске. Председник је напоменуо да индустријску зону треба блокирати како нико не би могао да прође. Такође, он је поручио украјинским војницима да се предају и тако спасу себи живот.