У Ростову на Дону 24. августа завршен је тродневни Сверуски фестивал извођача савремених борбених песама «Глас фронта». Круна тродневног такмичења био је гала концерт посвећен браниоцима Русије, одржан у живописном парку на левој обали реке Дон.

Организатор фестивала био је Центар за медијске стратегије из Ростова на Дону на чијем челу је Марк Биков. Фестивал је био посвећен онима који бране Русију и представљао је симбол уједињеног народа спремног да подржи своје хероје.

«Данас је финално вече Фестивала Глас фронта. Учесници су препуни ентузијазма и позитивне енергије. Својим стваралаштвом желели су да нам дочарају оно што се суштински дешава у нашој земљи. Надам се да ово није последње овакво окупљање. Планирамо да развијамо овај пројект. Осим тога, наши патрнери на уметничком делу фестивала предложили су да се фестивалу додају филмови и краткометражни видео материјали» – каже директор Центра за медијске стратегије Марк Биков».

Извођачи су заиста испољили велики ентузијазам и позитивну енергију, а многи од њих по први пут су допутовали у Ростов. Од 300 претендената на награде, жири је изабрао 100 најбољих. Наступили су извођачи из разних делова Русије: Владивостока, Уфе, Саратова, Самаре као и из нових региона и република Северног Кавказа.

Посебну пажњу привукла је изјава страних учесника.

Истичемо да је Србија имала посебно место на овом такмичењу. Члан жирија био је Горан Шимпрага директор Медија центра Руски експрес из Београда. Његово учешће дало је фестивалу статус међународног и проширило је културне везе између наших народа.

«Желео бих да цитирам речи истактутог архијереја Српске православнне цркве митрополита Амфилохија. Он је рекао да Срби треба да се од Руса уче благочестивости, а Руси од Срба радости. Сматрам да ће на овом фестивалу бити много радости!» — рекао је Шимпрага.

Сергеј Војтенко, председник жирија, композитор, заслужени уметник Русије у изјави за Јужну службу новости истакао је значај овог фестивала у савременим условима.

«За 2,5 године добили смо много нових песама и извођача. Људима недостају песме у које говоре о љубави према Отаџбини — о великој и малој, у којима славимо нашу историју и подвиг наше војске. Предивно је што се појавио овај фестивал» — каже Војтенко и додао да је било много добрих песама и извођача. Ипак, фестивал који се одржава уз подршку Председничког фонда културних иницијатива има своја правила и ограничења.

«Као председник жирија предложио сам да добитници награда деле места. Учинити тако да, на пример, буде неколико других места. Ипак, руководство фестивала истакло је да морамо бити строги у селекцији, што само подиже престиж фестивала» — закључио је заслужени уметник Русије.

У оцењивању учесника учесвовали су и музичар гитариста и члан Савеза писаца Русије Сергеј Матвејенко и музичар Олег Бодров.

Они истичу да је извођачки ниво био веома висок и да су најбоље бирали у две фазе. Није прошло без спора о томе ко је бољи.

«Данас учесници наступају у парку на Левој обали Дона. Како смо бирали најбоље? Веома једноставно. Оне који су певали душом и у своје интерпретације уносили љубав. Желели смо да песме говоре о њима, а не да буду само упаковане речи и мелодије» — сећа се Матвејенко радне и непреспаване ноћи жирија.

Истичемо да такмичарски фестивал «Глас фронта» није само место за талентоване извођаче, већ и важна акција подршке армији. Гледаоци су могли да осете јединство и солидарност друштва у овим компликованим временима и значај сваког појединца који је на бранику Отаџбине.

Всеволод Титченко, добитник специјалне награде у категорији Старија генерација, ветеран Другог светског рата, који је ове године напунио 90 година истиче: «Нисам очекивао да ће ми омогућити да наступим на сцени и да још освојим специјалну награду. Само сам желео да доживим моралну сатисфакцију, можда и добијем неку диплому или нешто слично. Отпевао сам две песме. Једна се зове Војник је ишао. Она је посвећена Едуарду Станиславовичу Дјаконову — гардијском воднику који је спасао своје другове бацивши се телом на гранату. Он је погинуо и спасао животе својих сабораца. Друга песма зове се «Отаџбина у опастности». Она говори да непријатељ поново покушава да уништи нашу Отаџбину. Али, ми Руси морамо да устанемо у њену одбрану. Нисам очекивао да ће имати толики одјек код слушалаца!». 

Жири је одлучио да победници у категорији «Деца» буду Аксиња Крамар и Денис Пшенични, а на другом месту је била Уљана Цоколова.

У категорији «Старија генерација» посебно су се истакли Владимир Андријук који је совојио прво место, Елена Панченко и Сергеј Љамин – друго и треће место.

Добитник Гран прија и победник фестивала била је група «Сунце за нас» у саставу Ајсте Кулкинајт, Елизавета Иванушћенко и Артјома Власов.

У категорији «Омладина» истакли су се Ана Попова и Татјана Воропајева, као и група Огњени ветар.

«Средња генерација» такође је показала висок ниво професионализма. Специјану награду добио је Данил Хомјаков, а међу осталим награђенима били су Татјана Лазарева, Адељ Искиндирова, дует Сребро у саставу Анатолиј Шушкет и Алексеј Ершов. Друга специјална награда уручена је Амију Маулане учеснику фестивала из Индонезије.

[ЈУГСН]