Председник Извршног одбора Клуба генерала и адмирала Србије Лука Кастратовић учествовао је прошле недеље на Московској конференцији о међународној безбедности и на II Међународном антифашистичком конгресу у Минску, о чему су известили тамошњи медији.
Агенција РИА Новости бележи његову изјаву да уз помоћ САД, Албанци са Србима на Косову и Метохији раде исто оно што је кијевски режим радио са Русима у Донбасу од 2014. године.
„На територији такозваног Косова, Албанци уз помоћ САД раде исто оно што је кијевски режим радио са Русима у Украјини од 2014. Али Путин је одлучио да заштити тамошње Русе применом стратегије превентивног удара и покретањем специјалне војне операције“, рекао је Кастратовић на маргинама Московске конференције о међународној безбедности.
Белоруска државна агенција БЕЛТА опширно извештава о његовом иступању на пленарној седници II Међународног антифашистичког конгреса истичући изјаву да су САД после рата обучавале фашисте и враћале их у Европу ради освете.
„Европа не слави Дан победе у Другом светском рату, већ само Дан сећања. То се ради како би се умањио значај Победе и сакрила истина о фашизму и нацизму. Фашистичке снаге које су поражене у рату у Другом светском рату, нашле су уточиште у САД. Тамо су обучавани, након чега су систематски враћани у Европу да наставе оно што нацисти нису урадили 1939-1945. Укључени су у амерички програм Запада против Истока у циљу лакшег покоравања Русије. После тога, Американци планирају да граде међународне односе на основу сопствених интереса“, рекао је Лука Кастратовић.
Иза америчке борбе за демократију и слободу човека, сматра српски генерал, крију се двоструки стандарди. „САД у међународним односима не теже сарадњи, већ доминацији. Оне су, између осталог, плански разбиле СССР и Југославију, ујединиле Немачку и покушавају да униште Русију. Речју „распад“ оне покушавају да прикрију своје учешће у разбијању и уништавању држава. Разбијањем СССР и Југославије формиране су нове државе, а у некима су се вратили фашистички режими који су поражени у Другом светском рату“, нагласио је српски генерал.
Лука Кастратовић је подсетио да НАТО није успео да покори Југославију, па су 1999. године започели агресију: „Тада смо били сами, а у агресији је учествовало 19 најјачих држава света. Треба подвући да се народи Белорусије и Србије међу собом одлично разумеју и поштују. Особито ценимо поступке председника Белорусије Александра Лукашенка који је посетио Србију током НАТО агресије. О томе код нас пишу књиге. Посета Александра Лукашенка Србији постала је порука генерацијама да развијају пријатељство између српског и белоруског народа“, сматра он.