У тренутку почетка Другог светског рата војска Краљевине Југославије је имала 167 активних генерала док је из пензије враћено још додатних 187 генерала. Од свих 355 генерала преко 90% је одведено у заробљеништво, један део је страдао у Априлском рату, други је избегао са владом док је само њих 6 остало да командује војском у отаџбини. Један од њих је и генерал Мирослав Трифуновић.
Генерал Трифуновић је солунац који је прошао оба Балканска рата и Први светски рат, завршио је војну академију на којој је касније и предавао док је иза себе оставио бројне стручне књиге из војне стратегије. Био је командант најелитније пешадијске косовске дивизијеу Призрену. Након дугог деловања на Космету долази у централну Србију где му се као последица великог измора утврђује вирусни хепатитис и бива смештен у болницу у Врњачкој Бањи. Немци наравно долазе, пописују га и спремају за одлазак у логор.
Трифуновић преко својих доушника сазнаје датум када немци планирају његову транспортацију и организује маестрални бег из болнице дан раније. Бежи директно на Равну Гору код свог ратног и класног пријатеља генерала Драже Михаиловића и стављај му се на располагање. Тог марта 1942. као тада други генерал српске војске постаје Командант Србије. Када Немци то сазнају одводе му читаву породицу у логор док Српска Православна црква успева да му сачува два најмлађа сина у манастиру Ковиљ.
Немци су имали многе безуспешне операције директно против њега, али је највећи подвиг његове војне каријере била „Битка на Буковику“ када је блијилантно одбранио град од далеко боље наоружаних комуниста који су га напали са фронта и Немаца са леђа. Он је тада употребио дослобно магију герилског ратовања и у тој битки употребио ровове дугачке 3000м, катапулт са „домаћим“ бомбама, оружје скинуто са палих авиона и јуриш коњице. Епилог је више од 600 убијених партизана и нешто мање од 50 четника!
Славни генерал гине 1945. при повлачењу на Зеленгори када једна бомба пада испред његова два мала детета. Он се том приликом баца на бомбу која га разноси и тако спашава синове.