Амерички председник Доналд Трамп окупиће у једну велику и јаку групацију савезнике САД унутар Европске уније и тако практично формирати паралелну ЕУ. Према пројекцијама Вашингтона, међу тим државама требало би у догледно време да се нађе и Србија. Нас Трамп планира да привуче преко Вишеградске групе (Мађарска, Чешка, Словачка, Пољска), са којом имамо све јачу сарадњу и изразито пријатељске односе (осим са Пољацима), и то након што буде реализована подела Косова.
По анализама појединих западних института и медија који се баве овом темом, али и према информацијама из дипломатских кругова, управо из овог угла треба посматрати последње изјаве мађарског премијера Виктора Орбана и чешког председника Милоша Земана на теме Косова и убрзавање евроинтеграција Србије.
- Трамп је сада већ у отвореном рату са немачком канцеларком Ангелом Меркел. Да не буде забуне, тај рат букти на линији Вашингтон-Берлин и нема везе са личним односима америчког председника и немачке канцеларке. Кап која је прелила чашу била је посета Меркелове Кини током које је договорила проширење економске сарадње, а ниједном речју није поменула немире у Хонгконгу (погледајте оквир – прим. аут.). С друге стране, Трамп је, упркос повременим неслагањима, изабрао Француску и Емануела Макрона за главне савезнике у ЕУ и у наредном периоду јасно ће се дефинисати и одвојити америчка интересна сфера унутар Европске уније. Њу ће, свакако, предводити управо Макрон – објашњава саговорник Српског телеграфа, високопозиционирани западни дипломата који је дуго на служби на Балкану.
ОТВОРЕНА ПОРУКА
Нису, наравно, само односи с Кином тачка раздора између САД и Немачке. Ту су и гасовод „Северни ток 2“, којим ће руски гас стизати до Немачке, однос према Украјини, финансирање НАТО, али и ситуација на Балкану. Посебно су различити погледи Вашингтона и Берлина по питању Косова.
- Американци су мање-више отворено поручили да је за њих подела Косова не само прихватљива већ и опција број један, и у једном тренутку је та идеја почела на неки начин да доминира у међународној заједници. Онда се умешала Немачка, изричито се противећи разграничењу Срба и Албанаца, и све се малтене вратило на почетке позиције. Није то главни, али је свакако један од битних разлога залеђених односа САД-Немачка, због којих ће се Вашингтон и трудити да на сваки начин поцепа ЕУ и подели је на два дела – каже наш саговорник дипломата.
Уз традиционалне америчке савезнике у Европи (Француска, Пољска, Чешка, Мађарска, Румунија, Италија, балтичке земље…), Трамп рачуна и на државе попут Србије којима би у овом тренутку свакако више одговарало да се нађу у америчком него у немачком табору. У нашем случају, адут Вашингтона ће пре свега бити Косово, односно реализација идеје о подели, али и одлични односи са појединим земљама које гравитирају ка Трампу. Због тога се посебно инсистира на тесној сарадњи Србије и Вишеградске групе, као и евентуалном проширењу те групе у формат Е6 (Орбанов пројекат о којем је Српски телеграф већ писао и који подразумева проширење Вишеградске групе Румунијом и Србијом).
ДОЗИРАНИ ПРИТИСАК
Дејан Милетић (Центар за проучавање глобализације) сматра да је неспорно да се у Европи води и водиће се велика битка за превласт.
- Србија се до сада трудила и успевала да не упадне у сценарио да велики преко ње ломе руке. Надам се да ћемо и надаље успешно пливати у таквом окружењу. У том контексту, економска сарадња са Немачком је за нас од изузетног значаја. С друге стране, не можемо се одрећи ни сарадње са земљама наклоњенијим Америци, пре свега Вишеградском групом, а још мање развијања и јачања односа са Вашингтоном – наводи наш саговорник и износи процену да ће Трамп наставити са дозираним притиском на Европску унију на разне начине, па и окупљањем америчких савезника унутар ЕУ, али да у тим притисцима неће ићи до краја, што би подразумевало неку врсту расцепа Уније.
Трампова ЕУ
- Француска
-
Пољска
-
Чешка
-
Румунија
-
Словачка
-
Хрватска
-
Мађарска
-
Италија (ако влада Салвини)
-
Бугарска
-
Словенија
-
Литванија
-
Летонија
-
Естонија
Ангелина ЕУ
- Немачка
-
Аустрија
-
Луксембург
-
Белгија
-
Холандија
-
Шведска
-
Данска
-
Финска
Неопредељени/неизвесно
- Грчка
-
Шпанија
-
Португал
-
Кипар
-
Малта
Орбану ветар у леђа
Колико је Трамп спреман да уложи у поједине европске земље, сведочи и то што је мађарског премијера Виктора Орбана буквално погурао на изборима у тој земљи, примивши га у Белој кући само неколико дана пред гласање. Орбан је једини европски политичар ког је амерички председник тако експлицитно подржао, и то у тренуцима док се у Бриселу водила снажна кампања против њега.
Тачке раздора (Вашингтон/Берлин)
- Односи са Кином. У недавну посету тој земљи Меркелова је, упркос америчком трговинском рату с Кином, повела представнике најјачих немачких компанија. Уз то, оглушила се о захтев Вашингтона да јавно подржи демонстранте у Хонгконгу
-
Гасовод „Северни ток“. Пројекат који је Америка на све начине покушала да осујети биће ипак спроведен до краја. То је директан прст у око настојањима Вашингтона да Европу снабдева својим гасом који се допрема танкерима
-
Украјина. Гасовод „Северни ток“ оставља Украјину потпуно без руског гаса, од чијег је транзита зарађивала огроман новац. Такође, Вашингтон и Берлин, иако наизглед слично, веома различито посматрају ситуацију у Донбасу и на Криму
-
Финансирање НАТО. Трамп већ дуго бесни због одбијања Немачке да за НАТО издваја два одсто свог БДП
-
Трговински односи. Немачка годинама има велики суфицит у трговинској размени са Америком (више извози него што увози), што посебно иритира Трампа
-
Балкан – подела Косова. Вашингтон и Берлин имају различито виђење решавања косовског проблема. Док је за САД подела више него прихватљива опција, Немачка је изричито против
Борислав Кашански