Горан Радосављевић Гури, који је водио операцију у Рачку: Није било никаквог масакра цивила, у уџбеницима НАТО се та акција проучава као пример како треба реаговати против терориста
Од првог дана, ево пуних 17 година, тврдим да је 15. јануара 1999. године, у селу Рачак на Космету, изведена легитимна полицијска акција. Није било никаквог масакра, нити било чега другог што би одступало од обичаја ратовања. У прилог томе сведочи и чињеница да се у уџбеницима НАТО за специјалне операције та акција српске полиције проучава као један од примера како треба реаговати против терориста.
Ово је јуче, рекао Горан Радосављевић Гури, пензионисани генерал МУП Србије, додајући да је акција у Рачку „перфектно изведена“. Он је за њу добио златну медаљу НАТО.
– Ту акцију су извели припадници Посебне јединице полиције (ПЈП), чији сам био командант, полиција Урошевца и војска – наводи Радосављевић.
– Била је најављена међународној посматрачкој мисији, која је целу акцију и гледала.
Акцију су на позив српске полиције пратили и посматрачи ОЕБС, али и новинари из неколико страних телевизијских и новинских кућа, који су могли на лицу места да сниме опкољавање и заузимање једног од важних упоришта ОВК. Радосављевић каже да је обрачун са терористима планиран и изведен после убистава четворице српских полицајаца.
– Кад смо пришли Рачку, терористичка група је из самог села, из ровова, бункера и других утврђења отворила на нас ватру из аутоматског оружја, ручних бацача и минобацача, али је полиција успела да их разбије – каже Радосављевић. – Имали смо једног рањеног, то је полицајац Горан Вучићевић. Терористи су имали далеко више губитака.
Према речима Радосављевића, међу жртвама није било цивила, већ само униформисаних и наоружаних људи са ознакама ОВК, који су пуцали на њих.