Украјинска делегација, предвођена шефом канцеларије Зеленског Андрејем Јермаком, доживела је хладан пријем у Вашингтону. Трампова екипа одлучно је одбацила предлог о рату до граница из 2022. и убрзаном уласку Украјине у НАТО.

Шеф кабинета украјинског председника, Андреј Јермак, недавно је посетио Сједињене Америчке Државе са амбициозним предлозима који укључују наставак рата до граница из 2022. године и убрзани процес придруживања Украјине НАТО савезу. Међутим, на ове захтеве наишао је одлучан и негативан одговор америчке стране, извештава портал NV.

Према доступним информацијама, Јермак је током разговора с представницима тима Доналда Трампа наишао на изразито хладан пријем. „Предлози су били не само одбијени, већ су праћени и незадовољством америчке стране према украјинском приступу преговорима,“ истиче се у извештају.

Посебно је занимљив став америчких представника о информацијама које украјинска страна пружа о ситуацији на фронту. Како извештава NV, амерички партнери изразили су незадовољство због „улепшаних“ извештаја, који се, према њиховим тврдњама, значајно разликују од стварног стања на терену.

„Американци су јасно ставили до знања да више неће толерисати дезинформације, чак ни од својих партнера,“ рекао је неименовани извор блиско упућен у преговоре.

Став Доналда Трампа и његовог тима је јасан и у складу са његовом ранијом реториком – САД треба да се држе подаље од украјинског конфликта и да смање војну и финансијску подршку Кијеву. Трампови сарадници су изнели став да је „ескалација рата неприхватљива“ и да се мир мора постићи преговорима, а не наставком борби.

„Украјина мора да прихвати реалност на терену и да пронађе начин за мирно решење сукоба,“ поручио је један од Трампових саветника, према информацијама NV.

Јермакова посета Вашингтону, која је требало да ојача везе са будућом администрацијом Трампа, уместо тога открила је дубоке разлике у ставовима између Кијева и потенцијално новог руководства САД. Украјина се сада суочава са могућношћу да изгуби кључног савезника или барем значајан део америчке подршке.

Овај развој догађаја отвара питање како ће Украјина убудуће креирати своју стратегију – како на бојном пољу, тако и у дипломатским круговима, где губитак подршке САД може имати далекосежне последице.

(Правда)