Режимски медији не бирају средства у узалудним покушајима да оправдају доношење скандалозног, антиуставног и антиправославног Закона о слободи вероисповести.
У том контексту, фалсификоване чињенице, фингирани подаци, лажи или полуистине – постају „сазнања“, и покушавају се пласирати као непобитан доказ да је закон о отимању црквене имовине – неопходан и праведан.
Тако је данас на порталу ЦдМ објављен текст “Иринеју не смета кад је Србија власник црквене имовине“, у којем истичу да, док се Српска православна црква у Црној Гори бори против Закона о слободи вероисповести, тврдећи да јој Црна Гора “отима светиње”, у Београду немају проблема да се имовина води на државу Србију.
А као пример „двоструке игре“ навели су Храм Светог Архистратига (Саборна црква Светог архангела Михаила), у Београду, у Улици Кнеза Симе Марковића који се, како лажно тврди ЦдМ, води на државу Србију.
Као доказ приложили су „документ“ Републичког геодетског завода Србије који су „ексклузивно“ објавили.
Датум уписа је 9. јул 2015. године, наводе.
А, шта су уствари урадили „трагачи за истином“, режимски законобранитељи!? Објавили су само први дио извода из катастра, онај који се уклапао у њихове лажне конструкције.
У том првом делу је третирано земљиште, а оно је категорисано као градско грађевинско земљиште. По закону у Србији, свако градско грађевинско земљиште је власништво државе, а у овом случају само док Црква не упути захтев за реституцијом.
Ево и читавог извода.
Дакле, ЦДМ није објавио други дио извода из катастра где су објекти на парцели, а то се из приложеног види да је црква у својини СПЦ!
Да би читава ова лаж била што пријемчивија читаоцима, ЦдМ је зачинио констатацијом да у овој цркви служи патријарх српски Иринеј, па се и чуде како то да управо он констатно понавља како држава Црна Гора новим Законом о слободи вероисповести жели да отме светиње СПЦ, а не смета му да су светиње у власништву државе Србије. На крају текста, да би све изгледало што „патриотскије“, поменули су и председника Вучића.
Покушај обмане у режији премијера Марковића
Подсетимо, одговоарајући на питање посланика Срђана Милића о имовинском статусу Српске Православне Цркве у Црној Гори, премијер Марковић је недавно казао:
„Зашто није проблем да у Београду Саборна црква или Храм Светог Саве буду у власништву државе Србије? Зашто онда да манастир Острог буде у власништву Српске патријаршије? Не може! Не може! Морамо то да уведемо у ред.“, био је искључив Марковић, и закључио да се „овим законом се ништа не отима, нити напада имовина СПЦ“.
У Митрополији црногорско-приморској одбили су свако поређење предлога контроверзног закона са правним третманом црквене имовине у Србији, а Марковићево образложење називају – обичном манипулацијом.
„Тачно је да се земљиште испод појединих београдских храмова води на државу, што је последица послератне национализације. Али на свакој од тих парцела Црква има право коришћења земљишта, а на објекту који је на земљишту има право својине. Држава Србија има пуну свест о црквеној имовини и њеном истинском титулару. Тамо Цркву нико не напада, нити од ње било шта отима. У Црној Гори на делу је нешто потпуно супротно.“, објаснили су у Митрополији.