Такозване „ђавоље кочије“ изазвале су огрмому пажњу јер се ради о, како оцењују аналитичари, „јуришном“ хеликоптеру, који је опремљен противоклопним оружјем, навођеним оружјем ваздух-земља и ваздух-ваздух, као и системима за управљање из тог оружја. Овакви хеликоптери су покретни и са великом ватреном моћи, због чега се користе и у противтенковској борби.
Према објављеним подацима, тренутно се ради на томе да прве „тридесетпетице“ у Београд стигну за велику војну параду, која ће се одржати у новембру, поводом победе у Првом светском рату.
Подизање српске борбене моћи
Александар Радић, војни аналитичар, каже да је то хеликоптер велике ударне моћи, као и да ће све летилице које набављамо, подићи српску борбену моћ.
– Да не буде забуне, Ми-35 је извозна ознака најпознатијег руског борбеног хеликоптера Ми-24. Пројект производње тог хеликоптера стар је 50 година, а основни модел М-24, односно извозни Ми-35, производио се до 1989. године у већим серијама – објашнајва Радић.
Како даље каже, његова производња је затим прекинута.
– Кад су се, потом, појавили нови купци који су хтели повољну цену и ефикасност, онда је та производња обновљена и овај садашњи модел хеликопетра је Ми-35М, који се производи последњих десетак година – наводи Радић.
Како додаје, противпобуњеничка дејства и борба против тероризна најреалније су ситуације у којима Србија може да употреби своје борбене снаге, за шта су нови хеликоптери сасвим довољни, посебно Ми-35М.
Боља могућност „преживљавања“, противоклопне ракете новије генерације
– Та летилица има много већи избор наоружања у односу на хеликоптере које смо досад користили, као што је „Газела гама“. Ми-35М има бољу оклопну заштиту и његова могућност „преживљавања“ на бојишту је већа. Такође, он има противоклопне ракете новије генерације, које имају домет до 6.000 метара, а пробојна моћ је до 850 милиметара. Тај хеликоптер има и двоцевни топ, 23 милиметара, који може да се користи као прецизно средство у сценаријима, који би нама могли да буду реални. Носи ракетна зрна од 80 милеметара – објашњава тај војни аналитичар.
Муниција се производи у Србији
Према његовим речима, добра ствар је што муницију за Ми-35М производимо у Србији – за топ у „Слободи Чачак“, а ракете у „Крушику“.
– У питању су релативно јефтина средства. Уз то, Ми-35М може да користи и конвеционалне бомбе. Са друге стране, тај хеликоптер никад досад, мада је могао да служи и томе, није коришћен за превоз војника, као и медицнски транспорт – навео је саговорник.
Темом набавке хеликопетра за српску војску бавио се и хрватски недељник „Глобус“ у најновијем броју, који је објавио да ће Србија бити једина у суседству која ће имати праве борбене хеликоптере, преносећи да ћемо у Русији купити три хеликоптера Ми-17, али и четири јуришна хеликоптера Ми-35.
– Србија ће набавком летелица Ми-35 знатно повећати ватрену моћ своје хеликоптерске компоненте – пише у хрвати „Глобусу“.
У тексту посвећеном набавкама у српском Ратном ваздухопловству под насловом „Српске вражје кочије“ новинар Јан Ивањек констатује да ће модернизација хеликоптерске флоте Војске Србије донети промене у односу снага у региону:
– Србија ће једина у хрватском суседству имати праве борбене хеликоптере. Посебно је значајна најава председника Александра Вучића, изречена приликом вежбе Заједнички удар, да ће се у Русији купити још три хеликоптера Ми-17, али и четири јуришна хеликоптера Ми-35 – констатује лист у својој анализи.
Вучић: Јако моћне машине
Пре десатак дана, приликом свечаног пријема два ремонтована МИГ-а 29, које је Србија набавила од Русије, на аеродрому у Батајници председник Србије Александар Вучић, такође, је говорио о хеликоптерима Ми-35 и Ми-17, који би требало да стигну у Србију, акоји су изазавли велику пажњу у региону.
– У наредним месецима Србија ће добити и нове хеликоптере. То нису никакве „ђавоље кочије“, већ јако моћне машине. Хвала председнику Путину на подршци и развоју српским оружаним снагама, министру Сергеју Шојгуу и руским војницима који овде данас са нашим људима заједно раде – казао је тада председник Србије.