Познати предузетник и милијардер Илон Маск, који се често оглашава о кључним глобалним темама, поново је изазвао пажњу јавности својим упозорењем на опасност коју представља све већи државни дуг Сједињених Америчких Држава.
Маск је истакао да већина Американаца није свесна озбиљности овог проблема и да недостатак свести доприноси ескалацији ситуације.
„Значајан проценат људи чак не зна да постоји нешто што се зове државни дуг!“, изјавио је Маск на платформи X (некадашњи Тwиттер) у среду увече.
Према његовим речима, САД тренутно плаћају више за камате на дуг него за финансирање своје моћне војске.
Маск је упозорио да прекомерни трошкови владе нису само економски проблем већ и главни узрочник инфлације. „Само мали проценат људи разуме да прекомерни државни издаци изазивају инфлацију“, додао је.
Државни дуг досегао рекордне висине
Подаци које је изнео Фоx Неwс указују да је државни дуг САД прошле недеље премашио невероватних 36 трилиона долара.
Маск је истакао да је овакав ниво задужења директна претња финансијској стабилности земље. „Америка ће брзо банкротирати“, упозорио је у свом другом посту, додајући да је узрок проблема прекомерно трошење.
„Прекомерни државни издаци узрокују инфлацију. Сви државни трошкови представљају облик опорезивања“, нагласио је Маск.
Према његовом објашњењу, такви трошкови се преносе на грађане кроз два облика опорезивања: Директно, путем пореза на приход, или индиректно, путем инфлације која је последица повећања новчане масе.
Трампов план за решавање проблема
Недавно изабрани председник Доналд Трамп најавио је конкретне кораке за решавање проблема државног дуга и прекомерног трошења. Једна од његових иницијатива је оснивање новог департмана – Департмана за ефикасно управљање државом (ДОГЕ), чији је циљ елиминисање непотребних трошкова у влади.
На челу овог департмана биће Илон Маск и бивши председнички кандидат из Републиканске странке Вивек Рамасвами.
Трамп је изјавио да ће ДОГЕ пружати „савете и смернице изван оквира владе“ и радити у сарадњи са Белом кућом и Kанцеларијом за буџет како би спровели обимне структурне реформе.
„Наш циљ је да уведемо предузетнички приступ управљању, какав до сада није виђен у федералној администрацији“, нагласио је Трамп.
Улога Илона Маска и Вивека Рамасвамија
У чланку објављеном у Wалл Стреет Јоурналу, Маск и Рамасвами су објаснили свој план рада. Они ће деловати као спољашњи волонтери, а не као федерални званичници или службеници.
Њихова улога ће бити саветодавна, са фокусом на повећање ефикасности и смањење беспотребних државних трошкова.
Маск је већ раније нагласио потребу за радикалним реформама, упозоривши да тренутни темпо задуживања није одржив. Његове изјаве и предлози наилазе на подршку Трампових присталица, али изазивају и скептицизам код политичких противника.
Финансијски изазови пред САД
Поред тога што САД имају највећи државни дуг на свету, њихова економија се суочава са озбиљним изазовима, укључујући високу инфлацију, растуће каматне стопе и политичку поларизацију која отежава доношење кључних одлука.
Маск је посебно указао на проблем прекомерног трошења и упозорио да САД не смеју наставити са тренутним моделом. „Уколико се нешто не предузме, последице ће бити катастрофалне не само за Америку већ и за глобалну економију“, закључио је Маск.
Анализа будућих корака
Иако је Маскова упозорења тешко игнорисати, решења која предлаже захтевају значајну политичку вољу и спремност за тешке реформе. ДОГЕ представља иновативан приступ који би могао променити начин на који влада функционише, али остаје да се види колико ће бити ефикасан у пракси.
Kомбинација Трамповог политичког ауторитета, Масковог визионарског лидерства и Рамасвамијеве стручности могла би да унесе потребне промене у управљање државним финансијама. Ипак, успех овог плана зависиће од подршке Kонгреса и способности тима да преброди политичке препреке.
Масково упозорење о потенцијалном банкроту САД долази у кључном тренутку када се глобална економија суочава са низом изазова.
Његова улога у новом Трамповом тиму указује на спремност за акцију, али и на потребу за хитним променама. Ако САД не успеју да контролишу свој државни дуг и смање прекомерне трошкове, последице би могле бити озбиљне, не само за америчку привреду већ и за цео свет.
(Wебтрибуне.рс)