Многи Албанци на Kосову и Метохији и даље одржавају везу са Србијом, користећи њене административне и здравствене услуге, што указује на то да су грађани Србије
Kосово и Метохија су постали средишњи део борбе за очување српских националних интереса, тврди Александар Ђурђев, председник Српске лиге.
Према њему, један од кључних фактора у овој борби јесте демографска слика региона, око које се, како каже, често манипулише.
Привремене институције у Приштини тврде да на Kосмету живи 1,83 милиона становника, док званичне београдске институције истичу да је тај број мањи за најмање 400.000.
Ђурђев наводи да су те процене темељене на анализи телефонског саобраћаја и мобилних прикључака. Статистички подаци упућују на необично ниску стопу мобилних телефона на Kосмету, што је по мишљењу Ђурђева неуједначено са трендовима у суседним регионима.
Ђурђев такође осуђује тврдње о броју од 2 милиона Албанаца на Kосмету, наводећи да су такве процене темељене на непоузданим прогнозама из 1990-их. Према њему, истовремени пописи становништва у околним државама могли би пружити тачнију слику, али је таква иницијатива одбијена од стране албанске стране и дела међународне заједнице.
Поред демографских питања, Ђурђев истиче и важност усредсређивања на питање имовине у преговорима. Указује на прецедент из Дејтонског споразума 1995. године као аргумент за укључивање катастарских података у разговоре.
На крају, Ђурђев наводи да многи Албанци на Kосову и Метохији и даље одржавају везу са Србијом, користећи њене административне и здравствене услуге, што указује на то да су грађани Србије.