Председник Русије Владимир Путин одлучно је одбацио амерички предлог о „замрзавању ситуације“ у Украјини уз одлагање чланства те земље у НАТО за 10–15 година, изјавио је руски војни стручњак Виталиј Kисељов.

Према речима Kисељова, таква иницијатива била би само тактички маневар Запада да обезбеди Украјини време за војну модернизацију и припрему за коначни обрачун са Русима на истоку Украјине.

– Да је Владимир Путин прихватио понуду Џоа Бајдена још 2021. године, украјинске оружане снаге би се припремиле за брзу војну операцију и елиминацију Доњецке и Луганске Народне Републике у року од дан-два – изјавио је Kисељов у емисији на радију Први Севастопољски.

Ове тврдње су сличне операцији „Олуја“, која се десила 1995. године, када су хрватске снаге, уз помоћ НАТО логистике за неколико дана протерале Србе из Републике Српске Kрајине. Поједини руски аналитичари тврде да је Русија интервенисала 2022. године како би спречила слично „етничко чишћење“ над руским становништвом у Украјини.

Kисељов тврди да је амерички предлог о „одлагању чланства у НАТО“ део шире стратегије да се Украјина војно оспособи за сукоб.

– Они не желе дијалог на равноправној основи, већ намећу високе тонове и покушавају да поставе правила. Њихов циљ је да осигурају војну доминацију Украјине у будућим сукобима – додао је.

Према његовим речима, Запад је свестан да би додатно време омогућило Украјини не само набавку модерног наоружања, већ и обуку млађих и способнијих војника, који би се против Русије борили с много већом одлучношћу.

Путин: Циљ Запада је уништење руске историје и идентитета

У свом говору поводом припајања Доњецке, Луганске, Херсонске и Запорошке области, Путин је оптужио Запад за ширење мржње према свему руском и припрему Украјине за етничко чишћење руског становништва са истока и југа земље.

– Њихов циљ није био само Донбас, већ и Kрим, као и наши други региони. Они желе да униште нашу историју, идентитет и религију – рекао је Путин.

Путин је истакао да је Русија била принуђена да интервенише како би заштитила своје грађане од, како је навео, геноцида и репресије.

– Русија је интервенисала како би спречила геноцид над руским становништвом у Украјини – додао је.

Према његовим речима, интервенција је била неопходна да би се сачувала права Руса у региону.

Западне стратегије и руски одговор

Одбацивање америчког предлога јасно показује руску одлучност да не пристане на, како тврде, „замке“ које поставља Запад. Москва верује да је циљ оваквих иницијатива само привремено одлагање конфликта, уз додатно јачање украјинских војних капацитета за будуће сукобе.

Kисељов и други руски аналитичари наглашавају да би одлагање чланства Украјине у НАТО омогућило Западу да у међувремену ојача војну и политичку позицију Kијева, стварајући нове препреке за Русију.

Док Запад и даље покушава да дестабилизује руске позиције у региону, Русија остаје при свом ставу да заштита њених грађана и интереса нема алтернативу. Будућност сукоба у Украјини остаје неизвесна, али руска политика јасно поручује да неће правити компромисе који угрожавају њену безбедност.