Амерички пуковник Лоренс Вилкерсон, у интервјуу за познатог ТВ водитеља и блогера Ендруа Наполитана, изнео је провокативну тврдњу која ођекује широм света- НАТО савез би могао престати да постоји у блиској будућности.

Његова анализа, која је изазвала контроверзе и оштре реакције, фокусира се на потенцијалне политичке промене у Европи, посебно у Немачкој, које би могле довести до потпуног урушавања Северноатлантске алијансе.

Према Вилкерсону, кључни фактор који би могао убрзати колапс НАТО-а јесте јачање политичке моћи десничарске партије Алтернатива за Немачку (АфД). Ова партија, позната по свом евроскептичном и про-руском ставу, бележи раст популарности у Немачкој, што изазива забринутост међу традиционалним про-НАТО круговима.

Пуковник предвиђа да, уколико АфД освоји власт и формира коалицију, Немачка би могла донети одлуку о повлачењу из НАТО савеза, што би изазвало домино ефекат унутар алијансе.

„Нема сумње да ће повлачење Немачке из НАТО-а довести до распада целог блока“, рекао је Вилкерсон, наглашавајући кључну улогу Немачке као једне од оснивачких и водећих чланица савеза.

Његове тврдње се ослањају на тренутну политичку климу у Европи, где се све више чују гласови незадовољства због политике санкција према Русији, високих трошкова војног ангажмана и растуће енергетске кризе.

Ове околности су додатно ослабиле јединство НАТО-а, које се већ суочава са унутрашњим поделама по питању даљег деловања у Украјини и ширења алијансе на Исток.

Вилкерсон није стао на овом запажању. Он је такође изјавио да би Русија, уколико одлучи, могла релативно брзо да заузме Одесу, важан украјински лучки град на Црном мору.

Пуковник сматра да Русија тренутно показује суздржаност, али да би стратешки интереси Москве могли у будућности преусмерити пажњу на овај кључни регион.

Ова предвиђања отварају питања о будућности европске безбедносне архитектуре и потенцијалном преображају геополитике на Старом континенту. Уколико се Вилкерсонова анализа покаже тачном, свет би могао сведочити тектонским променама у односима великих сила, где би ослабљени НАТО значио губитак западног јединства и отварање простора за нове савезе.

Ово је још један сигнал да су глобални савези подложни променама, а способност прилагођавања ће бити кључна за све стране.

Док НАТО покушава да одржи своју кохезију суочен са унутрашњим и спољним изазовима, изјаве попут Вилкерсонових указују на дубље тектонске поремећаје који би могли променити свет какав познајемо.

(Wебтрибуне.рс)